ambiciozno

Rusija počela razvijati nuklearni reaktor za zajedničku lunarnu stanicu s Kinom

Rusija je započela s razvojem nuklearne elektrane za svoju planiranu zajedničku lunarnu stanicu s Kinom, potvrdio je u srijedu Jurij Borisov, čelnik ruske svemirske agencije Roscosmos, ruskoj novinskoj agenciji RIA. To znači da se s riječi prešlo na djela.

Naime, u ožujku ove godine Borisov je bio otkrio kako Moskva razmatra ideju napajanja elektrane korištenjem nuklearne energije.

Ozbiljan izazov

Rusi i Kinezi željeli bi nuklearnu elektranu postaviti na Mjesecu između 2033. i 2035. To je preduvjet da se jednog dana tamo izgrade i stalna naselja. Rusija i Kina, podsjetio je bivši zamjenik ministra obrane Borisov, već su zajednički radile na lunarnom programu, a Moskva u projekt unosi svoja znanja o "nuklearnoj svemirskoj energiji". Solarni paneli, rekao je, ne mogu osigurati dovoljno električne energije za napajanje budućih lunarnih naselja, ali nuklearna energija to može.

"Ovo je vrlo ozbiljan izazov jer bi elektrana trebala raditi u automatskom načinu, bez prisutnosti ljudi", rekao je Borisov koji je govorio i o ruskim planovima za izgradnju teretnog svemirskog broda na nuklearni pogon. Navodno su riješena sva tehnička pitanja u vezi s projektom osim načina kako ohladiti nuklearni reaktor, prenosi Bug.hr.

Ambiciozni planovi

Rusi imaju ambiciozan plan da jednog dana rudare na Mjesecu, unatoč tome što je njihova misija na Mjesec propala prošlo ljeto nakon što se letjelica Luna-25 otela kontroli i srušila.

Moskva ipak ne odustaje od lunarnih misija, spominju se i zajedničke rusko-kineske misije s posadom, a sad vidimo i rusko-kineske lunarne baze koju bi energijom opskrbljivao automatizirani nuklearni reaktor.

Zajednička baza

Roscosmos i Kineska nacionalna svemirska uprava (CNSA) još su 2021. otkrili su da na Mjesecu namjeravaju izgraditi zajedničku bazu, Međunarodnu lunarnu istraživačku postaju (ILRS), za koju su tada tvrdili da će biti "otvorena za sve zainteresirane zemlje i međunarodne partnere.", no ta je mogućnost svedena na minimum, barem kad su u pitanju odnosi s Amerikancima, zbog povijesno hladnih odnosa NASA-e s CNSA-om i razlaza s Roscosmosom koji će Međunarodnu svemirsku postaju napustiti do 2025. kao odgovor na sankcije SAD-a zbog ruske invazije na Ukrajinu.