Inspektorat Republike Srpske saopćio je danas da je cilj američkih sankcija pojedinim kompanija u RS direktno ugrožavanje privrede tog bosanskohercegovačkog entiteta, a "samim tim i egzistencije radnika i članova njihovih porodica".
Inspektorat RS je ocijenio da uvođenje pojedinačnih sankcija određenim licima i poslodavcima, predstavlja „krajnje licemjeran izgovor američke administracije za direktan udar na privredu RS“.
Gašenje računa
Dodali su da se blokiranjem i gašenjem bankarskih računa pojedinim poslodavcima „na najbrutalniji način ugrožavaju radnička prava njihovih zaposlenih, jer se dovodi u pitanje isplata plaća za više stotina radnika zaposlenih u tim firmama“, prenosi Danas.
„Također, naivno je misliti da će nezakonite i nepravedne sankcije ugroziti samo privredu RS. Očigledno da njihovi kreatori nisu uzeli u obzir činjenicu da privredni subjekti iz RS i Federacije BiH sarađuju, imaju zajedničke projekte, investicije, da su povezani u finansijskom i trgovinskom smislu, te da njihov udar na RS zapravo predstavlja udar na BiH, koja je upravo njihova kreacija“, naglašava se u saopćenju.
Prema Inspektoratu RS „paradoks u ovoj situaciji je i činjenica da zemlja, poput Sjedinjenih Američkih Država, koja se ponosi ustavnim pravom na slobodu govora, uvodi sankcije medijskim kućama u RS upravo kako bi suzbila slobodu govora“.
„Iako bankarsko i finansijsko poslovanje nije u direktnoj nadležnosti ovog organa, Inspektorat RS, u skladu sa svojim ovlaštenjima, stoji na raspolaganju institucijama RS, kao i svim privrednim subjektima na iznalaženju rešenja za prevazilaženje ovog brutalnog napada na RS“, navodi se u saopćenju Inspektorata RS.
OFAC ponovo aktivan
Kancelarija za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva finansija SAD je 18. juna stavila na svoju „crnu listu“ dvije osobe i sedam kompanija iz BiH koje se dovode u vezu sa predsjednikom RS Miloradom Dodikom i njegovim sinom Igorom.
Oni su, kako je tada obrazloženo, dio mreže koja obezbjeđuje „značajne izvore prihoda“ za Milorada Dodika i njegovu porodicu.
Na američku „crnu listu“ tada su stavljeni Milenko Čičić i Đorđe Đurić, kao i kompanije Infinity International Group Banja Luka, Infinity Media“, K-2 audio usluge, Kaldera Company, Prointer ITSS, Sirius 2010 i Una World Network.
Ranije se pod američkim sankcijama našla i banjalučka Alternativna televizija (ATV).
Američke sankcije ranije su uvedene i Miloradu Dodiku, kao i njegovom sinu i kćerki, Igoru i Gorici i firmama u njihovom direktnom vlasništvu.