borba protiv kriminala

Interpol ima novu tehnologiju: Prvi krijumčar uhapšen je u Sarajevu

Evropska policija prvi je put uhapsila osumnjičenika nakon što je daljinski provjerila Interpolovu kolekciju biometrijskih podataka kako bi identificirala osumnjičenog krijumčara.

Rečeno je da je odbjegli migrant dao lažno ime i lažne identifikacijske dokumente prilikom policijske kontrole u Sarajevu, u Bosni i Hercegovini, dok je putovao prema zapadnoj Evropi, prenosi The Register.

Čeka izručenje

Vjerovatno bi se i on izvukao da nije bilo Interpolovog Biometric Huba – nedavno aktiviranog alata koji koristi tehnologiju francuske kompanije Idemia za upoređivanje biometrijskih podataka ljudi, odnosno otisaka prstiju i baze podataka za prepoznavanje lica.

"Kad je fotografija krijumčara prošla kroz Biometrijski centar, odmah je označeno da se traži u nekoj drugoj evropskoj zemlji. Uhapšen je i trenutno čeka izručenje", objavio je Interpol.

Međunarodna organizacija za borbu protiv kriminala, Interpol, u oktobra je predstavila Biometric Hub, poznat i kao BioHub, koji je sada dostupan tijelima za provođenje zakona u svih 196 zemalja članica.

Cyril Gout, Interpolov direktor operativne podrške i analize, kaže da "biometrijski centar pomaže policijskim službenicima da odmah saznaju predstavlja li osoba ispred njih sigurnosni rizik."

To sugerira da policija zemalja članica Interpola može slati biometrijske podatke BioHubu s terena i primati informacije o identitetu osumnjičenika u stvarnom vremenu.

Baza podataka

Multinacionalna policijska organizacija dodaje da Hubova "biometrijska jezgra" kombinira postojeće Interpolove baze podataka otisaka prstiju i prepoznavanja lica, s odgovarajućim sistemom koji se također temeljei na biometrijskoj tehnologiji Idemia.

U prvoj fazi, Interpol će koristiti tehnologiju za identifikaciju osoba od interesa (POI) za policijske istrage.

Druga faza, kojoj će trebati dvije godine da postane potpuno operativna, proširit će biometrijske provjere na granične kontrole.

Tokom ove faze sistem će moći izvršiti do milion forenzičkih pretraga dnevno – uključujući otiske prstiju i dlanova te portrete.

Interpol tvrdi da je BioHub u skladu sa okvirom zaštite podataka.

Osim toga, skeniranja lica i ruku učitanih u Hub ne dodaju se u Interpolove kriminalne baze podataka niti postaju vidljivi drugim korisnicima.

Svi podaci koji ne rezultiraju podudaranjem brišu se nakon pretraživanja, rečeno je iz ove organizacije.