optužbe

Investitor platio novi objekt u Vogošći, a dobio ruševan i stari koji treba sanirati

Već smo pisali o građevinskoj kompaniji Širbegović inženjering iz Gračanice, koja je prema navodima investitora Šemse Mujezina, "sfušerila" radove na novom objektu u industrijskoj zoni Vogošće i ugrozila postojeći poslovni objekt koji se nalazi neposredno pored novog.

Investitor je angažirao Institut za materijale i konstrukcije Građevinskog fakulteta u Sarajevu (IMK) koji je stanovišta da se objekt može srušiti ili u najmanju ruku značajno oštetiti pri i srednje jakim zemljotresima.

Pravili i kamuflaže

Mujezin, kao privatni investitor, optužuje građevinsku kompaniju iz Gračanice da ne samo da je, kao izvodač montažnog dijela konstrukcije na njegovom objektu, napravila propuste u radu nego je napravila i kamuflaže, a na kraju ne želi da otkloni.

Investitor kaže da je naručio objekt nosivosi 800 kg po m², a dobio 500 kg po m².

Investitor je platio novi objekt, a dobio stari koji treba sanirati.

U želji da potkrijepi svoje tvrdnje o propustima izvođača radova, Mujezin se obratio Građevinskom fakultetu u Sarajevu sa zahtjevom da Institut za materijale i konstrukcije izradi stručnog mišljenja, odnosno analizu o stanju proizvodno-poslovnog objekta koji je u fazi izgradnje.

Kako navode s Fakulteta, Mujezin je iskazao nezadovoljstvo kvalitetom izvedbe nosive konstrukcije pomenutog objekta i shodno tome briga za pouzdanost nosivog sistema u fazi korištenja zgrade.

Predstavnici Instituta za materijale i konstrukcije Građevinskog fakulteta u Sarajevu su zajedno sa investitorom i njegovim saradnicima obišli gradilište.

Izvršili uvid u postojeće stanje gradevine, pregledali i fotografski dokumentovali tipične detalje nosive konstrukcije.

Kako se navodi u analizi, u vrijeme pregleda građevine (sredina decembra 2022.) najvećim dijelom su bili završeni radovi na postavljanju prefabrikovanih nosivih elemenata.

Ugrađeni elementi koji nisu u projektu

1. Glavni krovni nosač oslonjen na stubovima B2 i C2 nije u skladu sa projektom.

2. Ugrađene su olakšane ploče koje nisu u skladu sa projektom.

Veći broj olakšanih ploča su zapunjavane betonom, nepoznate kvalitete, što predstavlja samovolju izvođača.

Investitor je kupio nove ploče, a na gradilište dobio veći broj polovnih ploča, tretiranih nepoznatim maerijalom.

Poslovna zgrada

"Na zapadnoj strani novogradnje se nalazi postojeća poslovna zgrada, vlasništvo istog investitora.

Prema predočenoj projektnoj dokumentaciji dvije građevine su odvojene, a posebno nisu predviđeni zajednički nosivi elementi.

U projektnim tlocrtima je predviđen razmak (dilatacija između zgrada), ali njegova širina nije eksplicitno označena. Mjerenjem digitalne verzije tlocrta širina razmaka odnosno dilatacije iznosi oko 5 cm.

Iz postojećeg stanja je očigledno da već kod izvođenja nosive konstrukcije razmak nije ispoštovan, a izvedene konzolne grede su oštetile fasadu postojeće zgrade i nekoliko cm se uvukle u postojeći objekt naslonuvši se na konstruktivne elemente susjednog objekta.

Uočene su nepravilnosti u postavljanju šupljih prednapregnutih ploča, a neke od nepravilnosti su ilustrovane na slikama.

Na nekoliko mjesta se razlikuju dužine oslanjanja odnosno ukupna dužina prefabrikovanih elemenata se razlikuje za nekoliko centimetara.

Tako je dužina oslanjanja na kratkim konzolama iz betonskih zidova kod pojedinih elemenata prekratka. Razmaci („fuge") između pojedinih pločastih elemenata su neujednačeni.

Oštećen i zaštitni sloj betona

Dodaju da su uočene nepravilnosti kod oslonaca montažnih nosača/greda, posebno kod oslanjanja glavnih krovnih nosača na stubove, gdje je primijenjen, u montažnoj gradnji uobičajeni „viljuškasti" oslonac.

"Na većem broju oslonaca je evidentiran nedostatak projektom predviđenih horizontalnih šipki (ankera) koji povezuju stub sa krovnom gredom.

A na nekoliko stubova su čeličnim pločicama, na kojima su zavareni ostaci ankera, samo zatvoreni otvori bez kontinuiranih horizontalnih ankera koji povezuju obraze viljuškastog oslonca i glavni krovni nosač, a kako je predviđeno projektom.

Izvođač je dakle napravio privid da je postavio horizontalne ankere kao vezu između stubova i krovnih nosača (greda) uz korištenje manjih dijelova ankera i ljepila.

Ovaj pokušaj predstavlja čak i krivičnu odgovornost jer se svjesno, bez predumišljaja, ugrožavanje sigurnosti objekta i ljudskih života od strane izvođača, čiji bi epilog nedvojbeno trebao biti, između ostalog, oduzimanje svih ovlaštenja i trajna zabrana bavljenja ovim poslom.

Ankeri, kao veza vrha stuba i glavnog krovnog nosača u skladu sa projektom (ovakvi bi trebali biti).

U analizi se dalje navodi i dodaje:

"Vidljivi su odlomljeni uglovi betonskih elemenata, a oštećen je i zaštitni sloj betona.

Naknadna rehabilitacija vanjskih betonskih ploha je evidentirana na više mjesta kod šupljih montažnih ploča.

Treba imati na umu, zbog olakšanja podužnim otvorima, šuplje ploče imaju tanke stjenke te su ovakva oštećenja problematičnija nego kod robusnijih betonskih konstruktivnih elemenata.

Ovdje je zbog veličine oštećenja potpuno popunjen betonom dio šuplje ploče između tankih rebara. Također je moguće da su pojedini konstruktivni elementi oštećeni u proizvodnji ili transportu i naknadno popravljani".

"Ušli" u postojeću zgradu

Na zapadnoj strani novogradnje se nalazi postojeća poslovna zgrada u vlasništvu investitora. Prema predočenoj projektnoj dokumentaciji dvije građevine su odvojene, a posebno nisu predviđeni zajednički nosivi elementi.

U projektu je predviđen razmak (diletacija) između zgrada, a iz postojećeg stanja je očigledno da već kod izvođenja nosive konstrukcije razmak nije ispoštovan, a izvedene konzole su oštetile fasadu postojeće zgrade i nekoliko cm se uvukle u postojeći objekat utvrdili su u analizi.

Neophodna je hitna građevinska intervencija koja će osigurati dovoljan razmak između susjednih građevina i to prije izvođenja daljih radova na novoj zgradi uključujući i neophodnu monolitizaciju cijele nosive konstrukcije.

U slučaju srednje jakih potresa mogu očekivati dodatna značajnija oštećenja na fasadi postojeće zgrade, a moguće i na njenoj nosivoj konstrukciji, ističu u analizi IMK-a.

Ugroženi dijelovi

Posebno su ugroženi dijelovi na kontaktu sa novom konstrukcijom. Prvi vlastiti period oscilovanja iznosi približno 1 sec, što ujedno znači i relativno deformabilnu nosivu konstrukciju u podužnom smislu. Slična računska dinamička svojstva nosivog sistema su i u poprečnom nosivom pravcu, ali tu nema kolizije sa postojećim zgradama", pišu s Instituta.

U nastavku se precizira da su "dijelovi površina betonskih elemenata, najviše šupljih ploča, ali i dijelovi nekih stubova su reparirani ili sanirani, bez obzira što se radi o novoj konstrukciji".

"Neke od naknadnih popravki nisu izvedene kvalitetno i zahtjevaju dodatnu obradu. Također je uočen izvjestan broj nekonstruktivnih oštećenja, kao što su odlomljeni rubovi betonskih elemenata ili pomenuti nenosivi elementi na krovu.

Obzirom da se radi o novoj i u najvećoj mjeri predgotovljenoj konstrukciji takva oštećenja bi trebala biti minimalna", piše u analizi.

Šta se izdvaja u analizi?

Na osnovu svih raspoloživih informacija, pregleda dostupne projektne/tehničke dokumentacije, uvida na licu mjesta i svega prethodno rečenog ove stručne analize, može se izdvojiti sljedeće:

Greška u izvođenju na zapadnom kraju zgrade, gdje su konzolne grede iz prefabrikovanih stubova osovine 1 prodrle nekoliko centimetara kroz fasadu i naslonile se na konstruktivne elemente postojeće poslovne zgrade, treba biti što prije otklonjena.

Osim već načinjene štete, već u slučaju srednje jakih potresa mogla bi se očekivati značajnija oštećenja na postojećoj zgradi.

Radovi na izgradnji nove proizvodne zgrade, prekinuti u fazi, gdje su ugrađeni prefabrikovanı nosivi elementi i izvedeni armiranobetonski zidovi za ukrućenje, trebaju što prije biti nasta

Posebno je važno da se objekat dovede unutar geometrijskih tolerancija kako bi se izvršila monolitizacija montažnog dijela konstrukcije, kako je predviđeno projektom.

To znači povezati kompletnu nosivu konstrukciju u jednu cjelinu kako bi mogla pouzdano preuzeti sva predviđena stalna i pokretna gravitaciona opterećenja, ali i vanjske horizontalne utjecaje, potres ili vjetar.

Potrebno je strogo voditi računa o svim predviđenim vezama između prefabrikovanih nosivih elemenata i onih betoniranih na licu mjesta, što trenutno nije slučaj na objketu ako uzmemo u obzir evidentrane kamuflaže trnova i bolcni na vrhu stuba i spratnim gredama.

Geodetskim mjerenjima su utvrđene netačnosti u vertikalnosti glavnih nosivih stubova; ali i u razmacima glavnih osovina, odnosno u rasponima.

Najveći utvrđeni ekscentriciteti su u stubovima koji bi trebali biti vezani armiranobetonskim zidom za ukručenje.

Projektnim zadatkom investitor je zahtijevao korisno opterećenje na etažama od 8.0 KN/m². Međutim u statičkom proračunu predviđeno korisno opterećenje na etažama iznosi 5.0 KN/m².