IZVJEŠTAJ AMNESTY INTERNATIONALA

Iran: Snage sigurnosti silovale demonstrante

Organizacija za ljudska prava govori o “sistemskom pristupu” sigurnosti u Iranu

Organizacija za ljudska prava Amnesty International optužuje vlasti u Iranu da sistematski koriste seksualno nasilje nad demonstrantima. Ovo je također uključivalo silovanja žena i muškaraca od "grupa do deset muških snaga bezbjednosti", prema izvještaju koji dokumentuje 45 pojedinačnih slučajeva. Istraživanje je sugeriralo “da su dokumentirani slučajevi dio sistematskog pristupa”.

Najbrutalnije oružje vlasti

"Seksualno nasilje je jedno od najbrutalnijih oružja u arsenalu iranskih vlasti za ponižavanje demonstranata", rekla je Julia Duchrow, generalna sekretarka Amnesty Internationala u Njemačkoj. Žrtve nose duboke fizičke i psihičke ožiljke.
Međutim, počinioci u tajnim službama i snagama sigurnosti ne moraju opravdavati svoju torturu. "Nijedan od njih još nije optužen", istakla je Duchrow.

Žrtve odbijaju nositi marame

Prema izvještaju, među žrtvama su bile djevojke i žene koje su odbile da nose marame, koje su obavezne u Iranu, kao i dječaci i muškarci koji su izašli na ulice u znak protesta. Troje žrtava su maloljetne osobe: 14-godišnja djevojčica i dva dječaka od 16 i 17 godina.

Prema izvještajima, snage sigurnosti su silovale žrtve, između ostalog, palicama, staklenim flašama i crijevima. Silovanja su se dešavala ne samo u zatočeničkim objektima već i u školama i domovima. Seksualno nasilje je vršeno i u vidu premlaćivanja po intimnim dijelovima i prisiljavanja na skidanje do gola.

Uglavnom nema tužbi

Većina žrtava se uzdržala od podnošenja tužbe. Razlog za to je „strah da bi im mogla biti nanesena dodatna patnja“, ali i uvjerenje da je pravosudni sistem prvenstveno „instrument ugnjetavanja“, nastavlja se u izvještaju.
Prema izvještaju, u seksualno zlostavljanje bili su uključeni pripadnici Revolucionarne garde, kao i paravojne milicije te nekoliko policijskih jedinica.

Bez reakcije nadležnih

Amnesty International je saopćio da se suočio s iranskim vlastima zbog ovih optužbi, ali još nije dobio odgovor.

Protesti pod sloganom "Žena, život, sloboda" počeli su nakon smrti 22-godišnje iranske Kurtkinje Mahse Amini u septembru 2022. godine.
Mlada žena je umrla nakon što je uhapsila iranska moralna policija zbog marame koja je navodno bila previše "opuštena". Prema navodima njene porodice, umrla je nakon što je maltretirala moralna policija. Iranske vlasti to odbacuju.