Gotovo svakodnevno isplivavaju nove kriminalne radnje Vinka Jakića, bivšeg direktora Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom.
Na sjednici Vlade FBiH, kako saznaje Raport, prezentirani su novi dokazi o Jakićevim nezakonitostima tokom četiri godine koliko je „harao“ Agencijom, a da ga pri tome niko nije kontrolisao.
Vlada FBiH na čelu s Nerminom Nikšićem, nedavno je zadužila novoimenovano rukovodstvo Agencije da sve informacije o nezakonitostima i nepravilnostima u režiji Jakića dostave na postupanje nadležnim organima.
Zašto je Novalić štitio Jakića?
Sada je Jakić, bivši pulen i miljenik Fadila Novalića koji mu je dopustio da s višemilionskom, oduzetom i nezakonito stečenom imovinom radi ono što on hoće, a ne kako zakon nalaže, prijavljen Federalnoj upravi policije zbog sumnje u počinjenje više krivičnih djela, uključujući zloupotrebu položaja.
Iz Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom na čelu s v. d. direktora Emirom Bašićem, Vladi FBiH dostavili su dokumentaciju koju su proslijedili FUP-u, a dio dokumenata dostavljen je i Kantonalnom tužilaštvu Sarajevo na postupanje.
Uz dokumente, Vladi FBiH je dostavljeno pojašnjenje iz Agencije u koje se između ostalog naveli da se Agencija suočava s ogromnim problemima kao posljedicom štetnih poteza koje je povlačio Jakić.
Konkretno, uoči same njegove smjene Jakić je poništio ranije ugovore s direktorima firmi koje su privremeno oduzete, kao i s onima koje su trajno oduzete prijašnjim vlasnicima i koje su prešle u vlasništvo FBiH i potpisao s njima nove ugovore.
Te direktore je imenovao Jakić i vjerovatno u namjeri da ih i nakon smjene drži pod kontrolom ili da zadrži njemu znane odnose s njima, Jakić im je pogodovao na način da su u nove ugovore uvrštene odredbe da oni mogu dobiti otkaz samo „ako direktor privrednog društva ne posluje pozitivno“, a u slučaju raskida ugovora od strane Agencije, direktor ostvaraju pravo na isplatu čak 24 prosječne mjesečne plate!
Također, Jakić je pogodovao tim direktorima i na način da im je u ugovore uvrstio klauzulu da oni i ako budu smijenjeni da u tim firmama imaju pravo na raspored na druge poslove.
Jakićevi direktori isplaćivali bez saglasnosti i po 100.000 KM
"Prilikom sačinjavanja Ugovora trebalo se voditi računa da sadržaji ugovora nisu protivni zakonu, prinudnim propisima, te moralu društva, a posebno vodeći računa da takvi ugovori nisu na štetu privrednih društava sa kojima Agencija upravlja odnosno i na štetu Federacije Bosne i Hercegovine", naveo je nedavno imenvoani v.d. direktora Agencije Emir Bašić u dopisu Vladi FBiH u koji je Raport imao uvid.
Za Agenciju su posebno sporni ugovori s direktorima trajno oduzetih privrednih društava „Emiran“ i "UMAX Group” d.o.o. Sarajevo.
Kada je novi menadžment Agencije pokušao smijeniti Jakićeve dirketore u privremeno i trajno oduzetim firmama, očekivano oni su pružali otpor tome, angažovali su advokate, te su kako se navodi u dopisu iz Agencije upućenom Vladi dezavuisali su kako nadležni sud, tako i uposlenika Agencije, odbijajući doći na primopredaju dužnosti.
„Svi direktori su prekršili svoja ovlaštenja koja su im upisana u Rješenjima o izmjenama podataka, a koja se tiču ograničenja, te su vršili isplatesa računa bez predhodne saglasnosti Agencije, a isplate su prelazile i više od 100.000,00 konvertibilnih maraka, bez obzira na ograničenje od 5-10.000 KM“, navodi se u obrazloženju iz Agencije dostavljenom Vladi FBiH.
Iz Agenciji su Vladi FBiH ukazali i na to da je Vinko Jakić, određivao cijenu oduzetih automobila za koje su postojale odluke o prodaji iako je cijenu trebao utvrditi ovlašteni vještak, što je Jakić ignorisao.
U ovakvim slučajevima postoji i taj problem što su neka vozila prodavana, a da nisu bila trajno, nego su privremeno oduzeta, pa postoji opasnost da za neka od tih vozila eventualno bude donesena odluka o njihovom vraćanju vlasniku,što bi uzrokovalo štetu za FBiH.
I novi menadžment je utvrdio ono što su ranije utvrdili revizori, a to je da je Vinko Jakić netransaparentno trošio novac namijenjen za edukacije koje je Agencija prema Zakonu dužna pružati iz oblasti finansijskih istraga.
Naime, Jakić je samostalno donio pravilnik o visini plaćanja edukatora, čime je sebe stavio u takav položaj da može samostalno donositi odluke kome i u kojem iznosu će izvršiti plaćanje u svojstvu edukatora.
Posebno je zapanjujuće da je utvrđeno da je Vinko Jakić fingirao putne naloge, pa je privatna putovanja prikazivao kao službena.
Slagao da ide u USKOK
Naime, Jakić je 28. marta ove godine popunio službeni nalog za putovanje u Hrvatsku, a u kojem je naveo da s avionom putuje na sastanak u USKOK u Zagrebu. Plaćena mu je povratna avionska karta na relaciji Sarajevo- Zagreb i Zagreb-Sarajevo, kao i dnevnica.
Međutim, kasnijom provjerom, iz USKOK-a su novom rukovodstvu Agencije potvrdili da Jakić nije bio na sastanku kod njih.
Sumnja se da je Jakić tog dana išao u Zagreb zbog svog privatnog sudskog spora koji se vodi u Hrvatskoj, pa je zloupotrijebio svoj položaj i o trošku iz budžeta Agencije „odletio“ do Zagreba.
Također, novi menadžment Agencije je utvrdio i da se Vinko Jakić upisao kao koautor djela pod nazivom "Oduzimanje imovinske koristi stečene krivičnim djelom —vodič (principi, izvori prava, institucije, sudska praksa, komentari)".
Ugovorom za pisanje ovog djela Agencija na čelu s Jakićem ranije je obavezala prof. dr. Veljka Trivuna i to za iznos od 12.000 KM. Kasnije se kao koautor djela pojavio i Jakić iako se on ne spominje ugovorom, a što će također biti predmetom istražnih organa.
Novi menadžment Agencije za upravljanje oduzetom imovinom proslijedio je i nadležnim organima revizorski izvještaj o finansijskom poslovanju Agencije za 2022. godinu.
Najozbiljnije optužbe nalaze se u revizorskom izvještaju
Raport je ranije pisao da je revizorski izvještaj za prošlu godinu o psolovanju Agencije, svojevrsna optužnica protiv Jakića . U tom izvještaju su revizori konstatovali da čak ne mogu potvrditi tačnost podataka o imovini kojom upravlja i raspolaže Agencija, jer je došlo je do trajnog gubitka podataka iz elektronske evidencije krajem 2022. godine, a revizorima je prezentirana evidencija u Excel formatu.
Revizori su ukazali i da u Agenciji nije popisana oduzeta imovina u iznosu od 12.063.082 KM.
"Trajno oduzeti novac deponovan na računu posebnih namjena u iznosu od 2.471.640 KM, kojim upravlja Agencija, nije uplaćen na Jedinstveni račun Trezora kao prihod FBiH u skladu sa Zakonom o oduzimanju nezakonito stečene imovine kaznenim djelom", naveli su revizori.
Revizori su podsjećamo otkrili i kako je Jakić u Hotelu „Emiran“ naplaćivao 40 kreveta za izbjeglice iz Ukrajine, a revizori su ustanovili da je tokom 2022. u tom hotelu boravilo najviše sedam izbjeglica iz Ukrajine. Naravno da je pitanje, gdje je i kod koga je završila razlika u desetinama hiljada maraka.
Ono što se sada ne spominje ni u izvještajima novog menadžmenta, kao niti da su o tome obavijestili istražne organe odnosi se na promet u firmama koje su oduzete ranijim vlasnicima i prešle su u vlasništvo FBiH.
Prvenstveno je riječ o Hotelu „Emiran“ i benzinskoj pumpi „Umax group".
Svakako treba provjeriti koliko su novca zaradile te firme u protekle četiri godine, jer Jakić Vladi Fadila Novalića iako je to bila zakonska obaveza, uopšte nije dostavljao izvještaje iz kojih bi bila vidljiva dobit iz tih firmi i način na koji je taj novac trošen.
Revizori su tek za dvije godine obavili reviziju poslovanja Agencije, a bivša Vlada FBiH nije ni tražila izvještaje od Vinka Jakića kojeg je "instalirala" na tu poziciju.
Najznačajnija vrijednost trajno i privremeno oduzete imovine kojom upravlja Agencija odnosi se na imovinu po osnovu presude Vrhovnog suda FBiH iz 2020.godine , na osnovu koje se od optuženih osoba oduzima imovinska korist pribavljena krivičnim djelom u ukupnoj vrijednosti od 13,8 miliona KM, a koja je postala vlasništvo, odnosno imovina FBiH.