Mostarski teatar mladih i Centar za dramski odgoj BiH, od kolega iz Hrvatske dobili su pismo podrške a a u povodu njihove situacije sa mogućnošću gubitka scene.
"Poštovane kolege, dragi prijatelji iz Mostarskog teatra mladih i Centra za dramski odgoj BiH, ponovno nas je uznemirila vijest da Vam prijeti deložacija iz prostora u kojemu ste, s mukom i usprkos teškim okolnostima, uporno djelovali posljednjih četrnaest godina gradeći svojim stvaralačkim kazališnim radom mostove suradnje, mira i suživota među djecom i mladeži ne samo u Mostaru ili u Bosni i Hercegovini, nego i u široj regiji i svijetu.
Značaj MTM-a
Stoga Vas molimo da nadležnim čelnicima i tijelima gradske uprave Grada Mostara i Hercegovačko-neretvanske županije/kantona proslijedite naše pismo potpore u kojem ih upoznajemo, ili podsjećamo, na važnost i značaj koji Mostarski teatar mladih ima za nas, dramske pedagoge i umjetnike kazališta mladih u Hrvatskoj, ali i u širim regionalnim i svjetskim razmjerima", poručili su iz Hrvatskog centra za dramski odgoj.
U pismu Hrvatskog centra za dramski odgoj izmeđi ostalog stoji:
Ozbiljno zabrinuti nedavnim vijestima o tome da su Mostarski teatar mladih (MTM) i Centar za dramski odgoj BiH (CDOBiH) prisiljeni iseliti iz prostora u kojem su, usprkos pritiscima i poteškoćama, uspješno djelovali posljednjih četrnaest godina, želimo Vas upoznati s nekim važnim aktivnostima i postignućima kojima je MTM stekao izniman ugled i značaj među dramskim/kazališnim pedagozima u Hrvatskoj i svijetu.
Od svog osnivanja 1996. g., Hrvatski centar za dramski odgoj (HCDO) nastojao je razvijati saradnju s dramskopedagoškim organizacijama u svijetu, a prije svega u vlastitom regionalnom okružju. Već tokom prve godine našeg postojanja obnovili smo kontakte s institucijama i pojedincima, umjetnicima i pedagozima, u regionalnom okružju, posebno onima koji su u nedavnim teškim razdobljima ratnih sukobljavanja i razaranja nastavili raditi s djecom i mladima koristeći kazalište kao medij odgoja za mir, suživot i saradnju. Na tom pravcu, po organizacijskom modelu hrvatskoga Centra, 1997. g. osnovan je CDOBiH s kojim smo uspostavili trajnu saradnju kroz zajedničke i posebne akcije, ne samo u našim zemljama nego i u svijetu.
Iste godine MTM svoju znamenitu predstavu Pax Bosniensis izvodi u Budimpešti na konferenciji Međunarodne udruge za dramu/kazalište i odgoj (International Drama/Theatre & Education Association – IDEA), a nakon toga CDOBiH postaje i članom IDEA-e. 2006. godine CDOBiH bio je domaćin Generalne skupštine IDEA-e, ugostivši u Mostaru istaknute dramske i teatarske pedagoge iz cijeloga svijeta. Godine 2007. članovi MTM-a učestvuju na kongresu IDEA-e u Hong Kongu kao članovi međunarodnog ansambla mladih stvaralaca. Zahvaljujući pak vezama uspostavljenima i kroz IDEA-u, Mostarski teatar mladih svojim je predstavama obišao svijet predstavljajući Mostar kao važno žarište dramskog/kazališnog odgojnog i stvaralačkog rada s djecom i mladeži.
Negativan odnos
Nizom svojih vrijednih akcija kao što su Festival autorske poetike, Alternativna akademija, redovna međunarodna godišnja konferencija o dramskom odgoju, časopis Tmača art te Međunarodna nagrada „Grozdanin kikot", CDOBiH i MTM desetljećima obogaćuju teatrsku i izvedbenu kulturu Mostara, Bosne i Hercegovine te šire regije. Kroz radionice Alternative akademije prošli su desetci mladih kazalištaraca iz Hrvatske, a Nagradu „Grozdanin kikot" sa zahvalnošću i ponosom ponijeli su brojni istaknuti dramski pedagozi i kazališni umjetnici iz Hrvatske i svijeta.
Sa svoje strane, Hrvatski centar za dramski odgoj dvaput je svoje nagrade poslao u Mostar. 2012. g. Mostarskom teatru mladih dodijeljena je „Nagrada za izniman doprinos dramskom i teatarskom odgoju te odgoju za suživot i saradnju putem drame i teatra", a 2020. g. nagradu je ponio Sead Đulić, umjetnički voditelj MTM-a, „za trajan doprinos dramskom i teatrskom odgoju te odgoju za suživot i saradnju putem drame i teatra ostvaren polustoljetim angažiranim stvaralačkim i pedagoškim radom u Mostarskom teatru mladih, pokretanjem festivala i edukacijskih programa, osnivanjem kazališta i udruga, te međunarodnim povezivanjem sa srodnim organizacijama u širem prostoru Jugoistočne Europe."
Po našem opravdanom mišljenju, smatramo da je intenzivna polustoljetna humanistička, mirotvorna i „mostogradna" djelatnost Mostarskog teatra mladih, koja se nije prekidala ni u najtežim ratnim situacijama, učinila Grad Mostar danas prepoznatljivim i svjetski značajnim žarištem dramskog/kazališnog odgojnog rada za mir, za suživot i za suradnju.
Stoga, apeliramo na čelnike i nadležna tijela gradske uprave te na sve druge donositelje odluka u Gradu Mostaru i u Hercegovačko-neretvanskoj županiji/kantonu da primjerno razriješe dugogodišnji negativan odnos prema Mostarskom teatru mladih i osiguraju mu neophodne uvjete za daljnji plodan i kreativan odgojni dramski rad s mladim naraštajima".