Kad je Ayman al-Zawahri, vođa Al Qaide nakon Osame bin Ladena, ubijen na balkonu ružičaste kuće u otmjenoj četvrti Kabula u glavnom gradu Afganistana, susjedi su čuli prasak, ali nisu vidjeli znakove eksplozije.
Susjeda koja živi u blizini rekla je za Reuters da je čula glasnu buku u nedjelju, ali da je neobično nije vidjela uobičajeni haos koji većina stanovnika Kabula povezuje s bombaškim ili raketnim napadom, uključujući dim i vatru. To je navelo balističare da pretpostave kako je napad izveo ozloglašeni "leteći Ginsu"—koji je dobio ime po kultnim superoštrim japanskim noževima koji su se intenzivno reklamirali 1980-ih. Prilično je brutalan kao što zvuči, režući zidove ili krovove vozila kako bi uništili svoju metu.
Oružje službeno nazvano raketa R9X Hellfire čini se kao da je proizašlo iz sesije razmišljanja o Jamesu Bondu. Projektil ne nosi bojevu glavu ili eksploziv, već umjesto toga koristi kinetičku energiju i šest razornih oštrica da uništi svoju metu, prema recenziji oružja Bellingcat.
Preciznost oružja znači da je manja mogućnost kolateralne štete. I zapravo, u pogotku na Zawahri nije bilo ubijenih civila. Izdajnički znak njegove upotrebe je da nema eksplozije. U slučaju Zawahirija (71) razbijeni su samo prozori na balkonu na kojem je stajao sam.
SAD ne tvrdi da drži Hellfire "flying Ginsu" u svom arsenalu, ali nekoliko izvještaja posljednjih godina pokazuju nepobitne dokaze da su korišteni u preciznim ubistvima u Siriji, Libiji, Somaliji i Jemenu. Prema nekoliko novinskih izvještaja, ovo je prva upotreba u Afganistanu.
Talibani, koji su možda spustili gard štiteći šefa Al Qaide, osudili su napad s glasnogovornikom Zabihullahom Mujahidom nazivajući ga kršenjem "međunarodnih načela" što bi moglo biti malo licemjerno za terorističku grupu koja je porobila i odrubila glave stotinama ljudi.
Nekoliko izvora koji govore za Associated Press i Reuters kažu da je CIA vodila obavještajni rad koji je doveo do napada. Pakistanska vlada objavila je u utorak na Twitteru da SAD nije koristio svoje obavještajne podatke niti teritorij, niti je napad upao u pakistanski zračni prostor.
Reuters izvještava da je Zawahiri živio sigurno u planinama sve dok nije premješten u Kabul kada su talibani preuzeli vlast nakon brzog povlačenja SAD-a prošle godine.