Sport

Je li Thomas Tuchel najbolji trener svijeta? Tokom ljeta napravio je ključni potez za dominaciju ove sezone

Čim je Chelsea u Portu podigao trofej pobjednika Lige prvaka, počelo se pričati o nadolazećem jurišu za naslov prvaka u Premier ligi. Taktička pobjeda Thomasa Tuchela nad Pepom Guardiolom jasno je označila ako već ne predaju štafete, onda barem početak novog suparništva u vrhu engleskog nogometa. Ali mnogi to osporavaju. Komentatori tvrde da je njegova pomno osmišljena ekipa previše kruta za postizanje rezultata tijekom sezone od 38 utakmica te su ukazali na njegov prošlosezonski učinak od 38 bodova iz 19 utakmica Premier lige kao razlog za okladu da Chelsea neće završiti iznad Manchester Cityja, Liverpoola i Manchester Uniteda, piše Goal.com.

Jesu li skeptici danas zadovoljni Tuchelovim Chelseajem? Njegovih prvih šest mjeseci za kormilom prošlo je u postavljanju temelja, učvršćivanju osnovnih komponenti njegove strukture, pa je zato Chelsea ponekad izgledao pomalo ukočeno i remizirao protiv osrednjih rivala.

Tokom ljeta, Tuchel je tom temelju dodao detalje, ukrase i finoću kako bi stvorio ekipu s taktičkom raznolikošću i dubinom za proboj među vodeće. Već nakon pet utakmica u novoj sezoni Premier lige imamo dovoljno dokaza da je Chelsea nakon finala Lige prvaka u maju prešao na drugu razinu.

Tuchelov taktički pristup

Prvo, vrijedi ponovo pogledati što tačno Tuchel želi od svoje ekipe i taktičku viziju koju je uspio usaditi u roku od nekoliko sedmica nakon imenovanja. On od svojih igrača zahtijeva snažan pritisak unutar ultrakompaktne formacije 3-4-2-1, što znači stalno smanjivanje prostora između linija kad je lopta kod rivala, potom visoku odbrambenu liniju i precizno koreografiran sistem presinga kako bi se suparnika natjeralo na ustupanje posjeda puno prije nego što će imati priliku osvojiti prostor ili pokrenuti protunapad.

Ovo je prožeto željom da se igra vrlo brzo kroz linije, uz očekivanje da će Chelsea u svakoj prilici pogoditi okomita dodavanja iza protivničkih defanzivaca i veznjaka, što Tuchela čini bližim Jürgenu Kloppu nego Guardioli.

Tokom dugotrajnih posjeda cilj je odjednom odigrati duga dodavanja, povlačeći suparnika s jedne strane terena prije prebacivanja na ispražnjeni bok. Sistem 3-4-2-1 dobro se uklapa u oba napadačka stila. Korištenje ofanzivnih veznjaka blizu napadača omogućuje više izravnih dodavanja preko igrališta, dok raspoređivanje bočnih igrača osigurava Chelseaju izvrsnu dubinu i širinu te ga čini vrlo teškim za čitanje i uvijek omogućuje dijagonalnu promjenu.

No Chelsea je prošle sezone posebice bio uspješan u fazi posjeda i fazi visokog presinga. U sezoni 2021./2022. počeli su se uklapati i ostali elementi.

Najbolji primjer Chelseajeva razvoja ove sezone došao je u jedinoj utakmici u kojoj nije pobijedio.

Protiv Liverpoola Tuchel je upotrijebio taktiku iz kasnije faze Lige prvaka. Dok je Chelsea bio povučen, ograničavajući prostor u vlastitoj trećini, frustrirao je svoje domaćine odbijajući se angažirati visoko na terenu. Ovaj pristup igra sa samo 10 nogometaša nije uzrokovala, nego ga je samo naglasila. Tuchelova je ekipa i prije crvenog kartona imala posjed od samo 37 posto.

Ovaj konzervativniji pristup Tuchel je prvo predstavio kao trener Paris Saint-Germaina i to kao metodu protunapada kako bi se osigurala čvrstina, a zatim ga je prenio u Chelsea u polufinalu protiv Real Madrida. Ovdje je postava 3-5-2 (kojoj se vratio, opet s dubokom linijom, u drugom poluvremenu protiv Tottenhama prošlog vikenda) korištena za apsorbiranje pritiska.

Kontinuirani uspjeh Chelseaja u stilu toliko udaljenom od njegove uobičajene filozofije znak je ne samo uspješne strategije za velike utakmice nego i širokog spektra sustava na koje se Tuchel može osloniti. Zanimljivo je da je Chelseajev PPDA (broj suparničkih dodavanja po obrambenoj akciji) iznosio 31.5 protiv Liverpoola, peti najveći u bilo kojoj utakmici Premier lige ove sezone, a 7.7 protiv Crystal Palacea, odnosno treći najniži.

Ofanzivni bekovi i brzi napadi

No ovo taktičko ograničenje rezervirano je samo za velike utakmice, a prevladavajuća tema sezone 2021./2022. je povećanje brzine dodavanja naprijed i povećana dinamika na bokovima. Sad kad je pozicijska struktura postavljena, Tuchel može pokrenuti uzbudljivu napadačku igru.

U pobjedi na penale nad Aston Villom sredinom sedmice Tuchel je napao Bena Chilwella u roku od nekoliko minuta nakon početka, izgrdivši lijevog beka Chelseaja jer nije odigrao dodavanje iza odbrane Aston Ville. Bili su to bezazlen trenutak i pretjerana reakcija, ali govorili su o Tuchelovom očekivanju taktičkog savršenstva u svakom trenutku igre. On želi igrati vrlo brz nogomet i iskoristiti svaku priliku za dodavanje prema naprijed, a njegovi zahtjevi prema ekipi očito su se povećali nakon dolaska Romelua Lukakua, koji je donio eksplozivna utrčavanja pored posljednjeg defanzivca.

Tuchelov bijes prema Chilwellu posebno je vrijedan pažnje zbog naglaska stavljenog na podizanje prodornosti krila ove sezone, čemu je Marcos Alonso već pridonio s dva pogotka, a Reece James se istaknuo u pobjedi 2:0 nad Arsenalom. Jamesova križanja u toj utakmici u više su navrata Chelseaju donijela igrača više, dok je engleski reprezentativac ulazio u kazneni prostor i šutirao ili asistirao. Nije bilo dovoljno da bi zadržao mjesto u početnoj postavi, što je daljnji dokaz Tuchelove zahtjevne prirode.

Konačno, sezona Premier lige 2021./2022. dala nam je nove dokaze o Tuchelovom genijalnom upravljanju utakmicom i njegovom učinku u pretvaranju Chelseaja u jednu od najodlučnijih ekipa u ligi, sposobnu pobijediti čak i na loš dan. Najbolji primjer za to dogodio se na poluvremenu prošlog vikenda kada je poslao N'Goloa Kantea u igru umjesto Masona Mounta, prešavši na sistem 3-5-2, koji je stegao središnju veznu liniju u kojoj je Tottenham zahvaljujući Harryju Kaneu i Giovanniju Lo Celsu bio dominantan. To je bila odluka koja je odlučila utakmicu.

U premierligaškoj utakmici s Villom, koja je namučila Chelsea, brzi vertikalni prodori doveli su do Lukakuova pogotka prije nego što je još jedna zamjena na poluvremenu uspostavila kontrolu - Saul Niguez je izašao iz igre da bi ušao Jorginho, sterilizirajući Villine kontre.

Spajanje svega toga - zatvorenijeg pristupa u velikim utakmicama; bržeg prodora kroz linije; veće raznolikosti povećanjem korištenja krila; nove odlučnosti izgrađene na Tuchelovim taktičkim zamjenama - Chelsea je u vrlo dobroj poziciji da pobijedi Manchester City u subotu.

Guardiolina ekipa izgleda pomalo umorno kad se suoči s opreznijim sistemom. Ne može brzo prenijeti loptu u posljednju trećinu i osjetljiva je na kontre kroz sredinu. Preko Lukakua, Chelsea može nadmudriti City u protunapadima.

Ako i dalje postoje skeptici, nestat će do posljednjeg zvižduka. Chelsea ima varijaciju, dubinu i pravog taktičara na klupi da bude sve bolji.