Svijet

Još jedna zemlja prijeti invazijom na Ukrajinu? “Postali su direktna prijetnja”

Vladimir Putin i bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko dogovorili su formiranje zajedničkih trupa na ukrajinskoj granici što za sobom povlači strahove od nove kopnene invazije na Kijev. 

Lukašenko je na sastanku svog vijeća sigurnosti rekao da su se on i ruski predsjednik prošlog vikenda složili okupiti svoje trupe "zbog napetosti na zapadnoj granici" Bjelorusije.

Ova je najava došla istog dana kada je Rusija simultano napala niz ukrajinskih gradova, uključujući Kijev, što je objasnila osvetom zbog ukrajinskog napada na Krimski most.

Lukašenko nije precizirao koliko će bjeloruskih vojnika biti raspoređeno, niti kamo će tačno biti poslani. No ta je izjava najbliža dosad priznanju da bi mogao poslati vojsku u Ukrajinu, piše The Telegraph. 

Smjestit će i ruske vojnike

Bjeloruski diktator, koji je umalo svrgnut protestima širom zemlje 2020., također je dao upute svojoj vojsci da se pripremi za smještaj nekoliko hiljada ruskih vojnika koji dolaze u Bjelorusiju sljedećih dana, u zlokobnom znaku da bi Moskva mogla ponovno pokušati opkoliti Kijev.

Bjelorusija je poslužila kao lansirna rampa za rusku invaziju Ukrajine u februaru. Lukašenko je tada pustio ruske trupe da uđu u sjevernu Ukrajinu kako bi napale predgrađa Kijeva i Černihiva, prije potpunog povlačenja u aprilu.

Ukrajina je optužila Rusiju da koristi bespilotne letjelice iranske proizvodnje lansirane iz Bjelorusije za izvođenje nekih od smrtonosnih napada jučer ujutro.Uništeno je devet bespilotnih letjelica lansiranih iz Bjelorusije i Krima, objavila je ukrajinska vojska.

"Postali su direktna prijetnja"

Lukašenko je također pokušao prikazati buduće zajedničko raspoređivanje kao odgovor na navodne planove Ukrajine da pokrene napad na Bjelorusiju. Susjedne je pak zemlje optužio za obuku "bjeloruskih radikala" koji se bore protiv ruskih trupa u Ukrajini, ali i unutar Bjelorusije. 

“Obuka bjeloruskih radikalnih militanata u Poljskoj, Litvaniji i Ukrajini za izvođenje sabotaža, terorističkih napada i organiziranja vojne pobune u zemlji postaje direktna prijetnja”, rekao je.

Prognani Bjelorusi koji su pobjegli od postizbornog gušenja 2020. formirali su dva dobrovoljačka bataljona u Ukrajini za borbu protiv ruske invazije.

Aleksandar Kartapolov, predsjednik odbora za odbranu ruske Državne dume, odbacio je potencijalne planove za raspoređivanje bjeloruskih trupa u Ukrajini, inzistirajući na tome da zajedničko raspoređivanje "cilja ublažiti zabrinutost naše bjeloruske braće".

"Prodaja mrvica suvereniteta Rusiji"

Mihajlo Podoljak, savjetnik ukrajinskog predsjednika Volodimir Zelenskij, osudio je Lukašenka za "prodaju posljednjih mrvica suvereniteta Rusiji".

"Izjava o smještaju ruskog kontingenta u Bjelorusiju jednostavno je formaliziranje okupacije", rekao je i dodao da Kijev ne vjeruje da je druga ruska invazija iz Bjelorusije vjerovatna.

U ponedjeljak je Evropska komisija upozorila Bjelorusiju da se suzdrži od bilo kakvog uplitanja u "brutalni, nelegitimni pothvat Moskve koji krši Povelju Ujedinjenih naroda i međunarodno pravo".

Peter Stano, glasnogovornik Komisije, zaprijetio je Lukašenkovom režimu "novim i snažnim restriktivnim mjerama" ako se pridruži ruskoj invaziji.