analiza

Jutarnji list: Zašto je Hrvatska bila protiv primirja u Gazi? Zbog ustaša i SAD

Hrvatska je među 14 država koje su glasale protiv rezolucije

Hrvatska je među 14 država koje su glasale protiv rezolucije kojom se traži “trenutno, trajno i održivo humanitarno primirje" između izraelskih snaga i militanata Hamasa u Gazi”.

Protiv su glasale još i Austrija, Češka, Mađarska, Izrael i Sjedinjene Američke Države, uz neke manje zemlje, Fidži, na primjere

Suzdržano 45 država

Suzdržalo se od glasanja 45 država među kojima su Njemačka i druge članice Evropske unije.

Hrvatska je jasno definirala da smatra napad Hamasa zločinačkim činom te da Izrael ima pravo na samoodbranu, analizira Željko Trkanjec za Jutarnji list.

Uzeti treba u obzir i hrvatsku modernu historiju i genocid koji su zločnici Pavelićevog režima provodili protiv Židova, Srba i Roma.

Razlog je to više da stanemo uz Izrael. Procjena je naše vlade bila da je ovo trenutak u kojem moramo biti na strani SAD, također.

Njemačka se suzdržala jer ima veliku islamsku manjinu koja bi mogla negativno reagirati na takvu odluku.

Francuska i Španija su glasale za rezoluciju, prva zbog islamske zajednice, najveće u Evropi i historijskih veza s Bliskim istokom, Madrid jer ima izuzetno dobre odnose s Palestincima.

Humanitarna pauza

Većina EU je dakle glasala protiv ili se suzdržala svjesna da bi primirje išlo isključivo na ruku teroristima Hamasa koji bi se mogli reorganizirati.

Ako smo protiv primirja koje bi u Ukrajini išlo na ruku agresoru, Rusiji, tada smo i protiv primirja koje bi išlo na ruku teroristima, Hamasu.

EU je na summitu, koji je upravo završio, predložio “humanitarne pauze” kako bi civilno stanovništvo pojasa Gaze moglo dobiti potrebnu pomoć, a da Hamas ne dobije potrebnu podršku.