Svijet

Južnokorejci postaju mlađi prema novom zakonu o računanju godina

Južnokorejci su postali godinu ili dvije mlađi jer novi zakon usklađuje dvije tradicionalne metode brojanja godina s međunarodnim standardima.

Zakon ukida jedan tradicionalni sistem koji je Južnokorejce smatrao starima godinu po rođenju, računajući vrijeme u maternici.

Tradicionalne metode

Drugi je računao da su svi stari za godinu svakog 1. januara umjesto na njihov rođendan. Prijelaz na računanje dobi na temelju datuma rođenja stupio je na snagu u srijedu, prenosi BBC.

Predsjednik Yoon Suk-yeol snažno se zalagao za promjenu kada se prošle godine kandidirao za dužnost.

Tradicionalne metode brojanja godina stvorile su "nepotrebne društvene i ekonomske troškove", rekao je on.

Na primjer, sporovi su se pojavili oko isplata osiguranja i utvrđivanja podobnosti za državne programe pomoći.

Prethodno je najraširenija metoda izračuna u Koreji bio stoljećima star sistem "korejskog doba", u kojem osoba navršava godinu po rođenju i dobija svakog 1. januara. To znači da će beba rođena 31. decembra sljedeći dan napuniti dvije godine.

Poseban sistem

Zaseban sistem "računanja dobi", koji se također tradicionalno koristio u zemlji, smatra osobu starom nula godina pri rođenju i dodaje godinu 1. januara.

To znači da, na primjer, na dan 28. juni 2023., osoba koja je rođena 29. juna 2003. ima 19 godina prema međunarodnom sistemu, 20 prema sistemu "računanja dobi" i 21 godinu prema sistemu "korejske dobi".

Troje od četvero Južnokorejaca također je bilo za standardizaciju, prema anketi lokalne kompanije Hankook Research u februaru 2022. godine.

Zakonodavci su prošlog decembra izglasali ukidanje tradicionalnih metoda brojanja.

Tradicionalne metode brojanja godina koristile su i druge zemlje istočne Azije. Međutim, većina ih je odustala.

Japan je usvojio međunarodni standard 1950. dok ga je Sjeverna Koreja slijedila 1980-ih.