genocid u srebrenici

Kako će izgledati sjednica UN o rezoluciji? Kosponzorima neće biti omogućeno da se obrate, ali se očekuje da će govoriti Vučić

Države će moći da obrazlože svoj stav, usljed čega neće biti zvanične liste govornika tokom zasjedanja

Članice Generalne skupštine Ujedinjenih naroda će na današnjoj sjednici u New Yorku, koja počinje u 16 sati po srednjoevropskom vremenu, raspravljati i glasati o nacrtu rezolucije o genocidu u Srebrenici.

Kako saznaje Glas Amerike u Ujedinjenim narodima, Njemačka, koja je jedan od inicijatora, predstavit će nacrt rezolucije.

Nema formalne debate

O prijedlogu dokumenta neće biti održana formalna debata – već će države moći da obrazlože svoj stav, usljed čega neće biti zvanične liste govornika tokom zasjedanja.

Također, kosponzorima nacrta rezolucije neće biti omogućeno da se obrate.

U te zemlje, između ostalog spadaju Sjedinjene Američke Države, Francuska ili Italija, ali i balkanski kosponzori, Bosna i Hercegovina, Slovenija, Hrvatska, Sjeverna Makedonija.

Do zaključenja teksta, nacrt rezolucije o Srebrenici kosponzorisalo je 39 država.

Očekuje se da će prije glasanja govoriti predstavnik Srbije – predsjednik Aleksandar Vučić.

Također, trebalo bi da govori i predstavnik Crne Gore, koja je najavila da će podržati usvajanje rezolucije, ali nije kosponzorisala nacrt rezolucije.

Prisustvovat će Bećirović i Komšić

Glasu Amerike je u svjetskoj organizaciji ranije precizirano da je za usvajanje nacrta rezolucije potrebna prosta većina članica Generalne skupštine – što uobičajeno iznosi 97 država od 193, koliko ih ukupno ima.

Prijedlog dokumenta, čiji je zvanični naziv Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici 1995, sačinile su Njemačka i Ruanda.

Potvrđeno je da će predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović i član Predsjedništva Željko Komšić prisustvovati današnjoj sjednici Generalne skupštine Ujedinjenih naroda.