napokon na slobodi

Kako je oslobođen Assange? Slučaj je bio teg oko vrata mnogima. Presudila mješavina diplomatije, politike i prava

Mješavina diplomatije, politike i zakona omogućila je Julianu Assangeu da poleti privatnim avionom s londonskog aerodroma Stansted, na konačnom putu za Australiju i slobodu.

Dogovor koji je doveo do njegove slobode - nakon sedam godina samonametnutog zatočeništva, a zatim pet godina prisilnog pritvora - kovan je mjesecima, ali bio je neizvjestan do kraja.

Mogućnost nagodbe

U saopćenju, Kraljevska tužiteljska služba (CPS) rekla je da je mogućnost nagodbe o priznanju krivice "prvi put privukla pažnju u martu", navodi BBC.

Od tada su savjetovali Sjedinjene Američke Države "o mehanici" kako osloboditi Assangea i pojaviti se pred američkim federalnim sudijom "u skladu s njegovim željama i željama američke vlade".

Međutim, početak dogovora – nakon godina zastoja – vjerovatno je započeo izborom nove australske vlade u maju 2022. koja je na vlast dovela administraciju odlučnu vratiti kući jednog od svojih državljana zatočenih u inozemstvu.

Anthony Albanese, novi laburistički premijer, rekao je da ne podržava sve što je Assange učinio, ali da je "dosta bilo" i da je vrijeme da bude pušten.

Slučaj je učinio prioritetom, uglavnom iza zatvorenih vrata.

"Nije sve vanjske poslove najbolje obaviti uz glasne povike", rekao je Albanese.

Također je imao međustranačku podršku u australskom parlamentu.

Delegacija zastupnika otputovala je u Washington u septembru kako bi dirtektno lobirala u američkom Kongresu.

Premijer je potom pokrenuo to pitanje sa predsjednikom SAD Joeom Bidenom u Bijeloj kući tokom državne posjete u oktobru.

Parlamentarno glasanje

Nakon toga uslijedilo je parlamentarno glasanje u februaru, kada su zastupnici velikom većinom podržali poziv da se SAD i Velika Britanija podstaknu da dopuste Assangeu povratak u Australiju.

Lobirali su i kod utjecajne američke ambasadorice u Australiji, Caroline Kennedy.

Ključni igrač bio je Stephen Smith, koji je stigao u London kao novi australski visoki komesar početkom 2023.

Diplomatski izvori rekli su da je on "objavio mnogo teških poslova da se ovo završi".

Smith – koji je u aprilu 2023. posjetio Assangea u zatvoru Belmarsh – također je bio ministar vanjskih poslova u bivšoj australskoj vladi.

Tada je vladu vodio Kevin Rudd, sadašnji ambasadoru u Washingtonu koji je također bio uključen u pregovore.

Simon Jackman, počasni profesor studija SAD na Univerzitetu u Sydneyju, rekao je za BBC da postoji "prirodna sklonost" australskih vlada da podrže SAD, ali javni i politički sentiment promijenili su se dovoljno toliko da Albaneseu daju "pokriće" agitirati za oslobađanje Assangea iza zatvorenih vrata.

Australski ministri čak su ponekad upoređivali pritvaranje Assangea s drugim australskim državljanima koje Iran i Kina drže kao političke zatvorenike.

Albaneseova vlada

Greg Barns, advokat i pravni savjetnik Assangeove kampanje, rekao je da je politika ta koja je napravila razliku.

“Albaneseova vlada je bila prva koja je pokrenula pitanje sa SAD. Albanese je dobio podršku opozicije", objašnjava Barnes.

Onda je došao zakon. Dana 20. maja, Visoki sud u Velikoj Britaniji dao je Assangeu pravni pojas za spašavanje.

Presudio je da on može uložiti novu žalbu protiv pokušaja da bude izručen radi suđenja u SAD zbog pribavljanja i objavljivanja vojnih tajni.

U tom se trenutku suočio s višestrukim optužbama prema američkom zakonu o špijunaži - 17 optužbi za objavljivanje službenih tajni, od kojih je svaka nosila maksimalnu zatvorsku kaznu od deset godina, i jedna za hakiranje, koja je bila kažnjiva do pet godina.

Ključni dio presude odnosio se na to hoće li Assange – kao australski građanin – moći koristiti pravo na slobodu govora iz Prvog amandmana američkog ustava kao odbranu.

Nick Vamos, bivši šef odjela za izručenje u CPS-u i šef odjela za poslovni kriminal u advokatsoj formi Peters & Peters, rekao je da je presuda iz maja izvršila pritisak na obje strane da dođu za stol i završe posao.

Rekao je da je presuda potencijalno omogućila Assangeu da tvrdi da je objavljivanje tajnih američkih informacija zaštićeno Prvim amandmanom, nešto što je moglo dovesti do "mjeseci, ako ne i daljnjih godina odgađanja i pritiska".

Optužba za hakiranje

"Suočeni s ovom neizvjesnošću i daljnjim odgađanjem, izgleda kao da su SAD odbacile optužbe za objavljivanje u zamjenu za priznanje Assangea za optužbu za hakiranje, čime je ova saga konačno okončana", rekao je on.

Vamos je dodao da bi Assangeov pravni tim ipak priznao da Prvi amandman ne bi napravio nikakvu razliku u odvojenoj optužbi vezanoj za hakiranje.

Dakle, čak i kad bi na kraju odbacili optužbe koje se odnose na objavljivanje tajnog materijala, ne bi bilo zaštite od optužbi za hakiranje koje su išle uz njih.

“Obje su strane uvidjele rizike i to ih je dovelo za stol”, rekao je Vamos.

Izvori iz Whitehalla rekli su da se datum sljedećeg saslušanja Visokog suda, 9. i 10. jula, brzo približava te su obje strane znale da ako žele postići dogovor, to se mora dogoditi sada.

Kao i uvijek, politika je također odigrala svoju ulogu.

Amerikanci su prije nekog vremena signalizirali spremnost na dogovor.

U augustu prošle godine, ambasador Kennedy javno je sugerirao da bi sporazum o priznanju krivice mogao biti rješenje za zastoj, prijedlog koji su na koncu prihvatili Assangeovi advokati.

Krivični progon

A u aprilu je gospodin Biden rekao da razmatra zahtjev Australije da odustane od krivičnog progona.

Američke diplomate bile su zainteresirane za zaštitu odnosa s Australijom, s kojom je dogovorila – zajedno s Britanijom – takozvani Aukus odbrambeno i sigurnosno partnerstvo.

Slučaj Assange je dugo iritirao odnose Ujedinjenog Kraljevstva i SAD, a mnogi su diplomati željeli to izgladiti.

Rasla su nagađanja da Bidenova administracija želi da se to pitanje riješi prije predsjedničkih izbora u novembru.

Neke Assangeove pristalice čak su sugerirale da se SAD boji da bi laburistička vlada u Velikoj Britaniji u biti manje voljna pristati na njegovo izručenje.

Bijela kuća je u utorak brzo objavila da nije igrala nikakvu ulogu u detaljima nagodbe o priznanju krivice i da je to pitanje za Ministarstvo pravosuđa.

Na kraju, nakon svih godina pravnog i diplomatskog spora, čini se da su sve strane jednostavno došle do tačke u kojoj su željele dogovor i bile spremne na kompromis da ga postignu.