Svijet

Kako je propala ideja ukidanja pomjeranja sata u EU? Većina građana je za, ali nastao bi potpuni haos

Da su države članice Evropske unije poslušale preporuku Evropske komisije i Evropskog parlamenta, u noći sa subote na nedjelju ne bismo trebali više pomicati kazaljke na satu. Ipak, od te odluke EU neće biti ništa, barem za sada, jer niti o tome ne postoji jedinstvo među državama članicama, a s druge strane “postoje i važniji prioriteti od toga”.

Iz Evropske komisije već nekoliko godina, od 2018. nadalje, ponavljaju isto i prebacuju odgovornost na države članice gdje već skoro tri godine stoji taj prijedlog, prenosi Jutarnji list.

"Ponovit ću ono što sam rekao prije šest mjeseci, a tada sam rekao isto kao šest mjeseci prije toga, a to je da je Evropska komisija predložila 2018. ukidanje sezonskog mijenjanja računanja vremena. Taj prijedlog je bio zasnovan na stavovima građana, analizama, stručnim studijama, pregovorima s Evropskim parlamentom i javnim konzultacijama. Lopta je sada u rukama država članica koje trebaju usuglasiti zajedničko stajalište", rekao je nedavno glasnogovornik Evropske komisije Stefan De Keersmaecker.

Države članice nisu pokazale interes za ovu preporuku čiji je idejni začetnik bio bivši predsjednik Evropske komisije Jean Claude Juncker koji je želio stati na kraj praksi da se dva puta godišnje mjenja sat. Još uvijek niti jedna država članica nije notificirala Evropsku komisiju da namjerava provesti tu preporuku.

Nakon Junckerove ideje provela se kampanja savjetovanja građana u kojoj je većina sudionika rekla da želi prestanak ove prakse. No, ovo je još jedan dokaz koliko je Evropskoj uniji doista stalo do mišljenja građana.

I nakon prijedloga Komisije na razini Evropske unije se nisu mogli dogovoriti koje vrijeme zadržati, zimsko ili ljetno, čak i da se išlo u provedbu preporuke. Svaka država je imala svoje preferencije. Evropska komisija je stoga bila prepustila državama članicama da same odluče koje će vrijeme zadržati, ali da se to ne mijenja dva puta godišnje više. To bi izazvalo još veći kaos jer se ispostavilo da neke države preferiraju različitu opciju od svojih susjeda. Pa bi i putovanje kroz njih u kratkom roku značilo prečesto prelazak iz jedne u drugu vremensku zonu.

U EU postoje tri vremenske zone, ako se ne računaju prekomorski teritoriji država članica izvan evropskog kontinenta. Najveća je ona srednjoevropska zona od Poljske do Španije. Ako bi se prihvatilo trajno ljetno računanje vremena, na zapadu i sjeverozapadu kontinenta bi se zimi razdanilo tek tokom kasnijeg prijepodneva.

Od ideje se nije odustalo, ali se to odgađa za “neki rok u budućnosti”.