Ekonomija

Kako preživjeti zimu? Stručnjaci: Štedite novac, slijede najteži mjeseci

Sarajevo toplane grijati na vodu Vlada KS

Cijeli svijet već strepi od zimskog perioda. Zbog ruske agresije na Ukrajinu tržište divlja, a države svijeta u borbi su da svojim građanima osiguraju alternative ruskom gasu, nafti, te se traže alternativni pravci ali i energenti koji bi mogli zamijeniti 'tradicionalne'. Energetska kriza drma i prema svemu sudeći drmat će i više građane BiH. Uskoro se očekuju nove cijene plina, struje za domaćinstva, a uz to paralelno rastu cijene hrane i svega ostalog.

Jesmo li spremni za finansijske šokove?

Koliko je alarmantna situacija upozoravaju i iz Evropske unije kada su nedavno predstavili paket instrumenata za ublažavanje krize. Nadležni u našoj zemlji u fazi su smišljanja i kao i obično samo posmatraju svjetsku dramu i ne čine ništa kako bi ublažili finansijske šokove, dok se građani pitaju kako će preživjeti zimu.

Stručnjaci iz oblasti energetike za Raport kažu da bi građani već trebali početi pripremati svoje budžete za predstojeću zimu.

Amer Jerlagić, bivši direktor Elektroprivrede Bosne i Hercegovine za Raport kaže da će ovo biti jedna od najtežih zima za građane BiH.

"Nažalost, ukoliko pogledamo skok cijena nafte, gasa i električne energije, pa evo nažalost i uglja u svijetu mogu da kažem je pred nam jedan jako težak period. Zasigurno, ovakva kriza sa energentima nije bila u posljednih 20 do 30 godina. Ove cijene koje danas imamo električne energije su blagodat u odnosu na ono što se očekuje. Možemo to zaključiti kada pogledamo poređenje sa tržišnim uslovima i ono što se ovih sedmica može vidjeti na berzama za narednu zimu, odnosno za narednu godinu", kazao je Jerlagić.

Amer Jerlagić: Čekaju nas poskupljenja struje

Dodao je kako misli da nećemo doći u situaciju da imamo neke velike redukcije električne energije.

"Osim električne energije, svjedoci smo kako je cijena nafte i naftnih derivata praktično 100 posto skočila u posljednja dva do tri mjeseca, otkako traje invazija Rusije na Ukrajinu. I gas i nafta su enormno poskupjeli i ništa ne ukazuje na to da će biti jeftinije. Naprotiv sve ukazuje na to da će biti samo skuplje. Mogu potvrditi ova predviđanja svjetskih eksperata i da će ovo zaista biti jedna od najtežih zima kako za građane BiH, tako i cijelog svijeta.

Neminovno je poskupljenje električne energije za domaćinstva 20 do 30 posto. Sve preko toga cijene, mogu da se mijenjaju u zavisnosti od toga da li će se energija djelimično uvoziti sa svjetskog tržišta, gdje su cijene 5 do 6 posto skuplje nego što su proizvodne cijene u našim hidroelektranama", istaknuo je Jerlagić za Raport.

Almir Bečarević za naš portal je kazao da još uvijek nije poznato da li će doći do nestašice gasa, ali i drugih energenata te da trenutno odgovor na to pitanje nema niko u Evropi.

Almir Bećarević

Međutim, kako kaže jedno je sigurno da građane čeka jako teška zima.

"Čeka nas jako teška zima, ali to prije svega mislim sa aspekta rasta cijena. Skok cijena energenata je neminovan, pogotovo prirodnog gasa. Svi vidimo šta se dešava na tržištu peleta, pa upoznati smo i sa skokom cijena električne energije u Evropi... Dakle, sa aspekta cijena bit će izuzetno teška zima i tu nema dileme. Drugi segment koji se odnosi na nestašicu prirodnog gasa, mogu da kažem da se u ovom trenutku ništa ne zna. Trenutno naznaka za takve probleme nema. Da li će biti problema u narednim mjesecima ovisit će od toga u kojem će pravcu ići Evropska unija prema Ruskoj Federaciji po pitanju sankcija", istaknuo je Bečarević.

Upozorenje za građane: Spremite se

Dodaje kako ne postoji mogućnost da ne dođe do poskupljenja energenata, te da će cijene od početka sezone grijanja biti izuzetno visoke.

"Ne postoji mogućnost da ne dođe do poskupljenja. Sa ovim cijenama nafte i drugih energenata ne postoji šansa. Može da ne bude poskupljenja jedino da čitavo tržište Evrope kolabira. U tom momentu bi došlo do dramtičnog pada cijena nafte, ali to bi tek moglo biti reflektirano na cijenu gasa naredne godine. Moram da kažem iskreno, trenutno to je samo mašta. U ovom trenutku nema naznaka da će doći do bilo kakvog dramatičnog pada što se tiče cijena nafte, gasa, električne energije. Može se desiti da ukupno poskupljenje gasa bude i do nekih 20 posto. Građani bi trebali već sada da prilagođavaju kućne budžete cijenama energenata pogotovo za ovu sezonu grijanja, odnosno trebali da sada uplaćuju veći iznos bilo kojem distributeru. Dakle, tako naprave štednju, pa onda u januaru i februaru bude bar malo isplativije", kazao je Bečarević u razgovoru za Raport.

Može doći do nestašice nafte

Predsjednik Udruženja prometnika naftnih derivata FBiH Milenko Bošković za naš portal je kazao kako je naše gorivo skuplje nego u skoro svim zemljama regiona.

"Niko ne može sa sigurnošću reći šta se može desiti do zime. To je veoma daleko, a uvjetovano je sa 101 parametrom. Ovisi od toga kako će se odvijati rusko-ukrajinska kriza, da li će riješiti pravci snabdijevanja, te da li će naša država konačno reagirati na to", kazao je Bošković.

Milenko Bošković

Dodaje kako se nikada nije desilo da u Crnoj Gori jeftinije gorivo nego kod nas, ali da se možemo susresti i sa drugim problemima.

"U BiH se ništa nije promijenilo, osim što su se ograničile maloprodajne marže. Mi nemamo zalihe, mi smo 100 posto usmjerni na uvoz nafte i prepušteni zemljama u okruženju. Može se desiti da u zemljama koje su ključni naši dobavljači (Srbija, Mađarska, Hrvatska, Slovenija, Italija) dođe do povećanja potražnje, tako da onda oni prvo podmire svoje tržište, pa onda ono što ostane da trguju sa BiH. Mi smo imali otežano snabdijevanje čak i u sezonama koje su bile normalne i to zbog povećanja potrošnje u zemljama okruženja", zaključio je u razgovoru za Raport Bošković.