Kriminal

Kako se krao novac preko “Korona ugovora”: Firme sa po jednim zaposlenim “zaradile” 790.000 KM u samo dva mjeseca

Republiku Srpsku trese skandal oko tzv. "Korona ugovora". Javno tužilaštvo u manjem bh. entitetu sumnjiči Zeljkovića, Dubravca, Bojića i Markovića za zloupotrebu službenog položaja, a osumnjičenima prijeti kazna zatvora do 15 godina.

Naime, vlasnik firme Procontrol Slavko Bojić, osumnjičen za zloupotrebe teške 790.000 maraka. On je uhapšen zajedno sa direktorom Instituta za javno zdravstvo RS-a Branislavom Zeljkovićem, direktorom firme Promeding Draganom Dubravcem i vlasnikom turističke agencije Travel4Fun Sašom Markovićem u akciji Republičkog javnog tužilaštva.

Ono što je zajedničko za sve gore pomenute firme jeste to da imaju po jednog zaposlenog, a sudeći po sudskom registru, vlasnici su i ranije poslovno sarađivali.

Zeljković i ostali su osumnjičeni da su od 25. marta do 25. maja prošle godine iskoristili vanredno stanje proglašeno zbog pandemije virusa korona, te u dva odvojena slučaja oformili konzorcijum firmi koji je učestvovao na pregovaračkim tenderima Instituta za javno zdravstvo RS-a, u postupcima nabavke medicinske i zaštitne opreme. Materijalna šteta koju su, prema informacijama iz tužilaštva, počinili osumnjičeni iznosi 790.000 maraka.

U oba slučaja na gotovo identičan način su izvučene pare iz Instituta. U prvom slučaju, direktori Slavko Bojić i Dragan Dubravac zaključili su ugovor o formiranju konzorcijuma za uvoz zaštitne opreme i medicinskih maski sa JZU Institut za javno zdravstvo RS-a. Osumnjičeni su bili svjesni da Procontrol nije registrovan za promet medicinskom opremom, niti je upisan u registar veleprometnika medicinskim sredstvima.

Ova istraga bi trebalo da otkrije i na koji način su firme koje nemaju dozvolu Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH nabavljale medicinsku zaštitnu opremu koju su dalje prodavale Institutu. Uvoz medicinske opreme u BiH, po zakonu, moguć je samo uz dozvolu nadležne agencije ili uz odobrenje o interventnom uvozu, koje izdaju entitetska ministarstva zdravlja. Postoji i mogućnost da su vlasnici firmi ranije kupili medicinsku zaštitnu opremu od registrovanih uzvoznika, znajući koje mjere će biti donesene.

Podsjećamo da je prošle godine, u martu i aprilu, dok je na snazi bio policijski sat gotovo bilo nemoguće kupiti običnu medicinsku masku i da je njena cijena bila oko 1,50 KM. Sada je 0,10 KM, koliko je bilo i prije nego što je donesen zaključak o obaveznom nošenju maski, piše srpskainfo.

Inače, nemoguće je naći podatak na jednom mjestu koliko je novca potrošeno za "korona nabavke". Dostupni su samo šturi podaci da je iz Kompenzacionog fonda zdravstvenim ustanovama odobreno 39,4 milona KM, te da je, kako navodi Glavna služba za reviziju javnog sektora, Fond ZO prošle godine izdvojio 62 miliona KM.