SVE UČESTALIJE

Kako zaštititi svoju djecu i tinejdžere od popularnih cyber prijevara?

Žrtve mlađe od 20 godina izgubile su nevjerojatnih 200 miliona eura samo u 2022. godini

Šta vam pada na pamet kada pomislite da je neko prevaren na internetu? Baka na telefonu s nekim prevarantom? Ako je tako, ovo će vas vjerojatno iznenaditi. Ukupan novac koji su tinejdžeri izgubili u online prijevarama porastao je za gotovo 2500% između 2017. i 2022. Žrtve mlađe od 20 godina izgubile su nevjerojatnih 200 miliona eura samo u 2022. godini, piše New York Post.

Obrazovanje djece i mladih o opasnosti i signalima na koje trebaju obratiti pažnju prvi je korak u sprječavanju da postanu žrtve. Ovo su najpopularnije prijevare usmjerenim na djecu i tinejdžere te taktike koje prevaranti kosite:

'Pošalji mi sliku': Prijevare sa seksualnim iznuđivanjem porasle su za alarmantnih 20% između oktobra 2022. i marta 2023. Prevaranti su prije ciljali na odrasle, no tinejdžeri, a pogotovo dječaci, postali su njihov posljednji fokus. Zastupnik državne kuće Južne Karoline Brandon Guffey radi na uvođenju strožih kazni za ovu vrstu seksualnog iznuđivanja, a njegov sin bio je meta i oduzeo si je život u julu 2022. Porodica sada tuži Instagram.

Uobičajene taktike

  • Prevaranti stvaraju lažne račune na društvenim mrežama i igrama, predstavljajući se kao atraktivne mlade djevojke.
  • Počnu razgovarati s tinejdžerom, pošalju mu nekoliko slika, a zatim zauzvrat traže golišave fotografije ili videozapise.
  • Ako žrtva pošalje jednu, prevaranti zahtijevaju isplatu i prijete da će objaviti inkriminirajuću fotografiju ili video.
  • Prijetnja izlaganja izaziva veliku paniku i mnoga djeca pokušavaju platiti. Nemojte čekati da razgovarate o ovome sa svojom djecom. Dajte im do znanja da ste tu kako bi im pomogli ako se ovako nešto dogodi.

'Igra je gotova': Roblox i Fortnite poznata su imena i među djecom i među kibernetičkim kriminalcima. Obje platforme imaju vlastitu valutu u igri, koja zahtijeva kreditnu karticu i osobne podatke povezane s računom.

Uobičajene taktike

  • Aplikacije i web-mjesta mogu obećati isplatu valute u igri u zamjenu za klikanje na lažne oglase. Oglasi sadrže zlonamjerni softver koji pomaže prevarantima da provale u račun.
  • Lažne web stranice često tvrde da prodaju valutu u igri. Mnogi izgledaju dovoljno stvarno da zavaraju djecu i odrasle.

Brand banditi: Današnji tinejdžeri smatraju društvene mreže potencijalnom karijerom. Ko ne bi želio zaraditi samo objavljivanjem na internetu?

Sigurnost na prvom mjestu

Digitalni svijet je ponekad zastrašujuć i, naravno da želite da se cijela vaša porodica njime kreće sigurno. Ovi savjeti pomoći će vam da zaštitite svoju djecu od prevaranata:

Vodite redovne razgovore o opasnostima na internetu. Neka vaša djeca znaju da vam se uvijek mogu obratiti sa sumnjivom situacijom.

Koristite upravitelj lozinki na porodičnim pametnim telefonima i računarima i omogućite dvofaktorsku autentifikaciju u aplikacijama koje vaša djeca redovno koriste.

Provjerite jesu li profili vaše djece na društvenim mrežama privatni. Što više informacija prevaranti imaju, to bolje za njih.

Neka telefon vašeg tinejdžera bude postavljen tako da blokira nepoznate pozivatelje i/ili ih šalje izravno na govornu poštu.

Za igrice s valutom unutar igre upotrijebite gift karticu koja se može ponovno puniti umjesto vaše kreditne kartice.