Vladimir Putin suočava se s kritičnim slomom vojne discipline i kohezije nakon što su se ruske specijalne snage uplele u obračun s pripadnicima plaćeničke grupe Wagner.
Vjeruje se da je Wagner stvorio Dmitri Utkin - bivši oficir specijalnih snaga i potpukovnik ruske vojne obavještajne službe GRU. Njegovi plaćenici raspoređeni su širom svijeta i aktivno su djelovali u Siriji i Africi. Wagnerovi plaćenici trenutno se bore u Ukrajini uz redovne jedinice ruske vojske.
Međutim, čini se da napetosti između boraca angažiranih u privatnom sektoru i regularnih ruskih trupa dosežu tačku ključanja.
Izvještaji sugeriraju da je između ruske Spetsnaz jedinice i Wagnerovih boraca izbio žestoki spor oko podjele ratnog plijena, koji je završio "krvavom paljbom".
GRU je na mjesto događaja poslao višeg oficira u pokušaju da smiri situaciju.
WarMonitor, OSINT istražitelj, rekao je: "Ruski Spetsnaz je navodno ušao u krvavi obračun s Wagnerovom elitnom jedinicom.
“Visoki dužnosnici GRU-a pozvani su da smire tenzije. Incident se navodno dogodio na istočnoj liniji Donbasa. Opet zbog ratnog plijena."
Korisnik društvenih medija @vdv_textbooks, stručnjak za ruske zračno-desantne jedinice i specijalne jedinice, također je primijetio: "Pouzdani izvor ruskog Spetsnaza (SpN) priznao je da se situacija među jedinicama SpN-a i između privatnih vojnih kompanija (PMC) toliko pogoršala da je visoki zvaničnik GRU-a oficir iz centrale službe stigao je u Ukrajinu kako bi smirio situaciju, piše Express.
"Došlo je do oružanog sukoba u kojem je jedna brigada (BGD) stala na stranu PMC-a protiv druge BGD."
Dodali su da su vojnici specijalnih snaga iz 22. Spetsnaz brigade poslani da suzbiju pobunu u kojoj su sudjelovali i vojnici Wagnera i vojnici iz 10. Spetsnaz brigade.
Wagner se prvi put uključio u borbe u Ukrajini 2014. i borio se uz promoskovske separatiste u regiji Donbas.
Tracey German, profesorica sukoba i sigurnosti na King's Collegeu u Londonu, rekla je za BBC da je 2014. "oko 1000 njegovih plaćenika podržavalo proruske milicije koje su se borile za kontrolu nad regijama Luhansk i Donjeck".
Uoči aktuelnog rata, vjeruje se da su vojnici milicije izveli niz takozvanih napada pod "lažnom zastavom" u istočnoj Ukrajini, osmišljenih kako bi Rusiji dali povod za napad.
Ukrajinski obavještajci kažu da se oko 5000 Wagnerovih plaćenika trenutno bori u zemlji.
Vadym Skibitskyi, glasnogovornik Glavne obavještajne uprave, rekao je: "Prema našim procjenama, ima ih oko 4,5-5 hiljada.
“Danas djeluju u određenim područjima, na prvoj liniji. To je poput jurišnih odreda. Osim toga, oni djeluju na najopasnijim područjima."
Dodao je: “Vidjeli smo njihov rad u Lisičansku, u smjeru Popasna – Bakhmut.
"Ovo su prednji odredi koji djeluju u prvoj liniji ofanzivnih trupa."
Plaćenici imaju reputaciju brutalnosti i optuženi su za počinjenje ratnih zločina u područjima gdje su bili raspoređeni.
Ukrajinski tužitelji tvrde da su trojica Wagnerovih boraca počinili ratne zločine u selu Motyzhyn u blizini Kijeva u aprilu.
Štaviše, njemačka obavještajna služba sumnja da su Wagnerovi plaćenici također mogli biti uključeni u ubistvo civila u Buči.