Svijet

Kina gomila vojsku na obali: Borit ćemo se do smrti, Amerika se igra s vatrom, stradat će od nje

Kina je obećala da će se "boriti do smrti" dok su ratni brodovi, tenkovi i borbeni avioni raspoređeni zbog straha da bi rat mogao eksplodirati iznad Tajvana.

Peking je ljut i prijeti da će poduzeti mjere jer optužuje SAD da ih provocira zbog otcijepljenog otoka, za koji Komunistička partija dugo tvrdi da pripada Kini, piše The Sun.

Gomilanje kineske vojske na obali u blizini Tajvana
Gomilanje kineske vojske na obali u blizini Tajvana

Odlučnost obje strane sada je nategnuta do tačke pucanja s očekivanim posjetom američke govornice i glasne kritičarke Kine Nancy Pelosi.

Ona je druga u redu za predsjednika, iza samo potpredsjednice Kamale Harris. A ako se putovanje ostvari, ona će biti najviši američki političar koji je posjetio otok - nešto što će razbjesniti Kinu.

Najmanje dva kineska ratna broda - razarač i fregata - viđena su kako vrebaju s otoka, a kineski ratni zrakoplovi zujali su blizu linije razdvajanja u Tajvanskom tjesnacu.

Zastrašujuća snimka pokazuje kolonu amfibijskih tenkova kako se gomilaju na plažama koje su samo miljama udaljene od otoka Kinmen - najbliže tačke između Kine i Tajvana.

Također se izvještava da se Kina priprema poslati svoje nosače aviona kako bi parirali američkom rasporedu u regiji, s USS Ronald Reagan i njegovom udarnom grupom koja trenutno djeluje u blizini Tajvana.

Kineski državni mediji izvještavaju da su oba nosača Liaoning i Shandong nosivosti 66.000 tona sada na moru.

Kineski lider Xi Jinping obećao je da će povratiti Tajvan - koji uživa snažnu, ali neslužbenu podršku SAD-a.

Uvijek je bilo nejasno hoće li Washington vojno intervenirati ako Kina napadne Tajvan, unatoč nedavnim nagovještajima Joea Bidena.

Čak je i mogućnost posjeta izazvala krizu koja bi mogla prerasti u rat, a Kina upozorava da njihova vojska "neće sjediti besposlena" i prijeti "ozbiljnim posljedicama".

Kina gleda na svaki angažman između Washingtona i glavnog grada Tajvana Taipeia kao na američku podršku nezavisnosti otoka.

"Američka će strana snositi odgovornost i platiti cijenu za potkopavanje suverenih sigurnosnih interesa Kine", rekla je glasnogovornica ministarstva vanjskih poslova Hua Chunying na redovnom brifingu za novinare u Pekingu.

I Kina i Tajvan održavaju ratne igre u danima uoči mogućeg posjeta Pelosi.

Njen je zrakoplov navodno sada poletio iz Kuala Lumpura u Maleziji i vjerovatno leti za Tajvan.

Svijet čeka bez daha hoće li sletjeti u Taipei u sljedeća četiri sata i kakav će biti odgovor Kine.

Kineska propaganda objavljena jučer pokazala je svoju vojsku dok su vojnici na isječcima obećavali da će se boriti do smrti.

"Potpuno smo spremni za sve slučajeve. Borite se po zapovijedi, pokopajte svakog uljeza i krenite prema zajedničkim i uspješnim operacijama", rekle su trupe, izvještava kineski državni medijski tabloid The Global Times.

"Mi smo vojnici PLA, kunemo se braniti domovinu do smrti."

Novine koje imaju nakladu veću od dva miliona često se doživljavaju kao nefiltrirani glasnogovornik Komunističke partije.

"Na temelju onoga što znam, kao odgovor na mogući posjet Pelosi Tajvanu, Peking je formulirao niz protumjera, uključujući vojne akcije", rekao je urednik lista Hu Xijin.

Upozorio je: "Neka [Pelosi] ode na Tajvan. Ali molite se prije polaska: poželi sebi sigurno putovanje i poželi da je historija ne definira kao grešnicu koja pokreće spiralu procesa eskalacije šireći vojna trvenja do rata velikih razmjera u Tajvanskom tjesnacu."

List je također citirao "kineskog vojnog zrakoplovnog stručnjaka" koji je upozorio da bi pekinški borbeni avioni mogli ispaliti hice upozorenja na avion u kojem se nalazi Pelosi dok se približava Tajvanu.

"Ako Pelosijeva letjelica uđe u naše područje vježbi, morali bismo poduzeti mjere da je presretnemo, ispratimo i pošaljemo radio upozorenje. Ako Pelosi nastavi po svome, naši bi ratni avioni mogli ispaliti granate dijagonalno ispred Pelosinog aviona kao dodatno upozorenje."

I citira "stručnjaka za Tajvanski tjesnac" Chiu Yija koji je rekao da se Pelosi "skriva kao štakor" - tvrdeći da će političarka vjerovatno ući u Tajvan s istoka kako bi izbjegla masovnu kinesku vojsku na Zapadu.

Kineski nosač aviona

Američki dužnosnici već su izrazili zabrinutost glede sigurnosti Pelosi tokom posjeta, koji nisu izričito odobrili Bijela kuća ili predsjednik Joe Biden.

A u zlokobnom telefonskom razgovoru u četvrtak, predsjednik Xi Jinping upozorio je Bidena: "Oni koji se igraju s vatrom stradat će od nje." Zbog toga su javna priznanja Kine da će poduzeti "snažne mjere" još alarmantnija za predsjednika Zastupničkog doma.

Kinesko zapovjedništvo istočnog ratišta PLA objavilo je dramatičan video koji prikazuje njihove vojne sposobnosti u, kako se čini, još jednom upozorenju.

Naslov zabrinjavajućeg klipa je glasio: "Budite spremni i borite se, pokopajte svakog neprijatelja koji dođe."

A zemlja je navodno oglasila svoj jeziv "ratni signal" u službenim krugovima - koji je izdan prije njihova posljednja dva velika sukoba. Fraza "Nemojte reći da vas nismo upozorili" sada se često spominje u raspravama usred rastućih napetosti.

Analitičari kažu da odgovor Washingtona na planove i grozničava reakcija Kine znače da je teško deeskalirati situaciju, a da se nijedna zemlja ne pokaže slabom.

Pelosi - otvorena zagovornica Tajvana - prvobitno je trebala otputovati u Taipei u aprilu, ali se povukla u zadnji tren nakon što je bila pozitivna na Covid.

Strahuje se da će Tajvan biti glavna žarišna tačka između Washingtona i Pekinga - s potencijalnom invazijom koja bi mogla prisiliti SAD ili da napuste otok ili da se suoče s ratom velikih razmjera s Kinom.

Tajvan inzistira na tome da je nezavisna nacija nakon odvajanja od kontinentalne Kine 1949.

Međutim, Peking je uvijek agresivno inzistirao na tome da im Tajvan i dalje po pravu pripada - i obećao je povratiti otok do 2050.