Svijet

Kina pravi oružje “sudnjeg dana”

Kineski naučnici planiraju da razviju hipersonično oružje koje bi, po dostizanju cilja, oslobodilo intenzivan elektromagnetni impuls (EMP) koji bi bio u stanju da isključi komunikacionu i energetsku infrastrukturu.

Riječ je o razvoju hipersonične krstareće rakete dometa 3.000 kilometara, koja može da leti šest puta brže od brzine zvuka. Tom brzinom projektil bi stigao do cilja za samo 25 minuta.

Uz to, kineski naučnici žele da ovo novo oružje učine manje vidljivim radaru.

„Detonacija projektila iznad mete ne bi ugrozila živote ljudi, ali bi jaki elektromagnetni talasi izazvali spaljivanje ključnih elektronskih uređaja u krugu od dva kilometra“, ističe naučnik Sun Ženg sa Kineske akademije za lansirnu tehnologiju letjelica u Pekingu.

Hipersonično EMP oružje koristilo bi hemijski eksploziv umjesto nuklearne eksplozije. Hemijska eksplozija bi sabila elektro-magnet poznat kao generator kompresije protoka i tako bi se iz energije udara proizveli kratki, ali izuzetno moćni udari mikrotalasa.

Ne-nuklearna EMP bomba obično je teška i nezgrapna jer mora da nosi veliku količinu baterija koje skladište dovoljno električne energije da izazovu eksploziju. Takva bomba se obično ispušta iz aviona.

Još 2017. godine, SAD su razmišljale o upotrebi velike krstareće rakete sa glavnom glavom EMP za paralizovanje nuklearnih objekata Sjeverne Koreje. Ali plan nije sproveden zbog straha da bi Sjeverna Koreja mogla da otkrije nadolazeću raketu i odgovori napadom, vjerovatno nuklearnom.

Sun i njegove kolege, međutim, tvrde da bi najveća prednost njihovih krstarećih EMP projektila bila u tome što neprijatelj ne bi ni znao da dolazi.

Kada neki objekat leti vazduhom pri hiperbrzinama, molekuli vazduha se jonizuju toplotom i tako formiraju tanak sloj plazme na površini tog objekta. Taj plazma plašt može apsorbovati radarske signale, ali ne može sve.

Da bi postigli sveobuhvatno prikrivanje od radara, Sun i njegov tim pretvorili bi toplotu oko projektila (obično na temperaturama iznad 1000 stepeni Celzijusa) u električnu energiju i koristili tu električnu energiju za napajanje brojnih generatora plazme postavljenih u različitim dijelovima projektila.