šokantno saopćenje

Ko se u VSTV-u prepao?

Kako se odmotava kriminalno klupko koje godinama pleli suspendirani predsjednik Suda BiH Ranko Debevec i bivši direktor OSA-e Osman Mehmedagić Osmica, tako se širi i strah dijelovima struktura koje su bile uvezane s uhapšenim dvojcem.

Posebno u pravosuđu.

Nakon što je na prošlom ročištu za produženje pritvora otkriveno da je Debevec imao susret sa Đorđem Ždralom i njegovim advokaticom, a članicom VSTV-a Duškom Bogojević, počela se plesti mreža i o drugim neprimjerenim kontaktima koje je Debevec imao, a s njim i drugi članovi VSTV-a.

Traže medijski mrak

Mediji već objavljuju podatke o nekim članovima VSTV-a koji su imali čudne veze sa osobama mimo pravosuđa, a posebno je pitanje ko je i kako zajedno s Debevcem utjecao na određene predmete - posebno zloupotrebom sudačkog CMS-a, što Tužilaštvo BiH također intenzivno istražuje.

VSTV je faktički vrhovno pravosudno tijelo koje imenuje i smjenjuje nosioce pravosudnih funkcija pa je jasno da s te pozicije, članovi ovog tijela mogu imati ogroman utjecaj na sudije i tužioce te kroz njih na predmete od njihovog interesa.

S tim u vezi danas je reagirao VSTV šokantnim saopćenjem u kojem poziva medije na 'suzdržanost' te ih optužuje za zloupotrebu javnog prostora.

"Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) je prateći sadržaje koji su nedavno objavljeni na nekim portalima, primijetilo učestale zloupotrebe javnog prostora na način kojim se ugrožava rad sudija i tužilaca, te pravosuđa u cijelosti.

Obavljajući svoju regulatornu ulogu, VSTV BiH ima dužnost da osigura nezavisno, nepristrano i profesionalno pravosuđe te, u okviru svojih nadležnosti, zaštititi nosioce pravosudnih funkcija kada su njihov profesionalni dignitet i zakonom definisan položaj ugroženi.

S navedenim u vezi, VSTV BiH osuđuje napade na nosioce pravosudnih funkcija zasnovane na neprimjerenom i neargumentovanom pisanju u medijima te staje u zaštitu nosilaca pravosudnih funkcija prilikom vršenja njihove službene dužnosti.

Istovremeno, VSTV BiH poziva novinare da se suzdrže od neprimjerenog pisanja i da svoje izvještavanje prema nosiocima pravosudnih funkcija i pravosuđu generalno temelje na najvišim profesionalnim i etičkim načelima novinarske profesije", naveli su u saopćenju.

Ovakva reakcija posebno je nevjerovatna kada se uzme u obzir da je VSTV kao najviša pravosudna institucija propustila kažnjavanje osoba koje je i imenovala, a nakon što su objavljeni podaci o brojnim zloupotrebama.

VSTV pomogao uhapšenom Debevcu

To se najbolje vidjelo na primjeru uhapšenog Debevca.

VSTV je pokrenuo disciplinski postupak protiv Debevca nakon što je Raport objavio da se tajno susreo sa Osmicom, dok je ovome trajao proces u aferi 'Pošta' i to pred sudom na čijem je čelu bio Debevec. Pored toga, postupak je vođen zbog informacija Raporta o tome da je Debevec prikrio da ima državljanstvo Španije i imovinu u ovoj državi.

Tokom procesa Debevec je faktički oslobođen bilo kakve krivice, iako je tokom nove istrage otkriveno da njegova imovina u Španiji ima itekako veliku ulogu u mogućem prikrivanju poklona i dokaza.

Pored toga, tokom disciplinskog postupka objavljene su poruke koje je Debevec slao tužiteljici koja ga je istraživala Vedrani Mijović.

Debevec je faktički prijetio i vršio pritisak na tužiteljicu kako bi odustala od istrage koja je ukazivala na moguće mito koje je dobio za slučaj Lijanović.

Poruke koje je slao Debevec

“Vedrana, čujem da tražiš uvid u moj CMS nalog i dosje. Koji su tu razlozi”, napisao je Debevec.

“Hvala ti, Vedrana, na MUP-u KS i teroriziranju i provjeravanju žene koja veze sa Lijanovićima nema, niti kupovinom malog Mercedesa od njih. Pozdravi Gordanu. Radite nezakonite stvari totalno, koje nemaju uporišta ni u jednom zakonu. Izuzimate dokumentaciju i istražujete ljude koji veze uopšte nemaju s tom pričom. Tražite od Suda naredbe. Neka Sud odobri izuzimanje dokumentacije ako postoji osnov sumnje da sam ja kriminalac”, napisao je Debevec tužiteljici Mijović.

Iako je sve prijavljeno VSTV-u od cijelog slučaja nije bilo ništa. Nekoliko godina kasnije, VSTV je jednoglasno Debevca imenovao ponovo za predsjednika Suda BiH.

Naravno, nije to jedini slučaju u koje je VSTV bio faktički inkriminiran, a možda i najzvučniji primjer bio je slučaj bišveg predsjednika Milana Tegeltije - koji se sam povukao s pozicije.

U svemu tome, u međuvremenu, pojavila se gomila informacija o neprimjerenim vezama pojedinih članova VSTV-a, ali i o neprimjerenim utjecajima na predmete, ali VSTV nikad nije ulazio u provjeru.

Samim tim skandalozno je da VSTV pored svega što se dešavalo i dešava, umjesto da pozove istražne organe da detaljno provjere sve medijske navode, oni pozivaju na medijsku šutnju.

Posebno u kontekstu sastanka Debevca i Duške Bogojević u kuću Đorđa Ždrale.

Sve to ukazuje na to da su se očito neke strukture u VSTV-u uplašile šta bi istraga u slučaju Debevec i Osmica dodatno mogla otkriti posebno o vezama pojedinih članova ovog prevosudnog tijela te njihovom eventualnom utjecaju na predmete.