Nauka

Kod ptica otkrivena bolest uzrokovana plastikom: Želuci su im puni rana

bolest jato ptica

Kod morskih je ptica otkrivena nova bolest u potpunosti izazvana plastikom. Ptice kod kojih je primijećena bolest, tzv. plastikoza, imaju izranjavan probavni trakt od gutanja plastičnog otpada, kazali su stručnjaci iz londonskog Prirodnjačkog muzeja, prenosi Guardian.

Ovo je prvi slučaj da je kod divljih životinja zabilježena fibroza izazvana plastikom, kažu naučnici. Onečišćenje plastikom postalo je toliko rašireno da su povrede probavnog trakta primijećene kod ptica svih uzrasta. Navodi se to u studiji objavljenoj u Journal of Hazardous Materials.

Naime, utvrđeno je da i vrlo mlade ptice imaju tu bolest. Smatra se da do toga dolazi jer su roditelji hranili ptiće plastičnim otpadom koji su im slučajno donijeli zajedno s hranom.

Naučnici, uključujući dr. Alexa Bonda iz Prirodnjačkog muzeja i dr. Jennifer Lavers, proučavali su ptice mesnatonoge zovoje s australskog otoka Lord Howe kako bi analizirali utjecaj progutane plastike na proventrikul. To je prvi dio ptičjeg želuca.

Apsorpcija vitamina

Otkrili su da što je više plastike ptica progutala, to je imala više ožiljaka. Bolest može dovesti do postepenog propadanja tubularnih žlijezda u proventrikulu. Gubitak ovih žlijezda može uzrokovati da ptice postanu osjetljivije na infekcije i parazite i utjecati na njihovu sposobnost probavljanja hrane i apsorpcije nekih vitamina.

Istraživači su tu fibroznu bolest nazvali plastikozom kako bi naglasili da je isključivo uzrokovana plastikom u okolišu.

Otkrili su da kada ptice progutaju male komadiće plastike, to izaziva upalu probavnog trakta. Tokom vremena, uporna upala uzrokuje ožiljke i izobličenje tkiva, što utječe na probavu, rast i preživljavanje.

Prirodni materijali pronađeni u želucima ptica, poput kamenja plovućca, nisu uzrokovali iste probleme, što je navelo naučnike da ovo označe kao bolest uzrokovanu plastikom.

Alex Bond, glavni kustos zadužen za ptice u Prirodoslovnom muzeju, kaže: ‘Iako ove ptice izvana mogu izgledati zdrave, iznutra im nije dobro. Kroz ovu je studiju prvi put tkivo želuca istraženo na ovaj način i pokazuje da konzumacija plastike može uzrokovati ozbiljna oštećenja probavnog trakta ovih ptica.‘

Izloženost organizama

Iako su naučnici proučavali samo jednu vrstu ptica u jednom dijelu svijeta, vjeruju da je vjerovatno više vrsta pogođeno i kažu da je potrebno više istraživanja kako bi se otkrilo koliko je plastikoza raširena.

Kažu da je izloženost svih organizama plastici neizbježna. Količine plastike u okolišu se povećavaju, a onečišćenje plastikom prevladava u svim sredinama na globalnom nivou.

Budući da se ovaj problem pojavio tek u posljednjim desetljećima, još nije dovoljno proučavan.

‘Gutanje plastike ima dalekosežne i ozbiljne posljedice, od kojih mnoge tek počinjemo u potpunosti dokumentirati i razumijevati‘, kažu naučnici.