Zdrava hrana

Koje povrće je najzdravije jesti?

Iako je sve povrće dobro za vas, donosimo popis onih jako zdravih kao vodič za spravljanje obroka kako biste mogli uživati u njihovom okusu i blagodatima koje sadrže

Prepuno antioksidansa koji jačaju imunitet, vlakana, B-vitamina i minerala, povrće može imati veliki utjecaj na vaše zdravlje. Zapravo, bezbrojne studije povezuju dobrobiti povećanog unosa povrća sa smanjenim rizikom od hroničnih bolesti, uključujući bolesti srca, dijabetes i ostala stanja. Nemojte se držati samo jedne namirnice, slobodno birajte raznovrsno povrće kako biste obogatili svoje obroke hranjivim okusima, piše 24sata.hr.

A ako ne možete pronaći uvijek svježe proizvode u vašem području, zamrznuto povrće je također izvrsna opcija koju možete kuhati na pari, peći na roštilju, pirjati ili pržiti.

Mrkva

Mrkva je puna fitohemikalija kao što je beta-karoten koji vaše tijelo pretvara u vitamin A, koji pomaže kod vida. Studije također povezuju konzumaciju hrane koja sadrži karotenoid, poput mrkve, sa smanjenim rizikom od raznih bolesti. Ova namirnica također sadrži vitamine K, C kao i kalij te vlakna. Uživajte u ovom korjenastom povrću sirovom, naribanom u salatama ili pomiješanom u smoothiejima.

Brokula

Brokula ima zdravu reputaciju jer sadrži malo kalorija i puno mikronutrijenata, uključujući vitamin C, vitamin A i vitamin K. Brokula također sadrži sulforafan koji može pomoći u prevenciji mnogih bolesti i stanja. Također je odličan izvor vitamina C, K i A između ostalih. Jedite ju sirovu, pečenu na žaru ili kuhanu na pari kako biste bolje iskoristili njezinu nutritivnu snagu.

Kelj

Vaše omiljeno zeleno lisnato povrće je prepuno vitamina K – samo pola šoljice daje oko 440% preporučene dnevne vrijednosti. Još jedna činjenica je da porcija kelja također osigurava 10% preporučene dnevne vrijednosti kalcija. Studije također pokazuju da antioksidansi koji se nalaze u kelju pod nazivom glukozinolati, mogu pomoći u zaštiti od bolesti.

Repa

Ovo korjenasto povrće je niskokalorično i bogato vlaknima i mikronutrijentima uključujući kalcij, fosfor i kalij. Ne samo da je repa relativno jeftina, već je zbog svog neutralnog okusa lako možete dodati velikom broju recepata. 

Špinat

Ovo povrće jedno je od najsvestranijih namirnica. Špinat jedite sirov u salati, pirjajte, kuhajte na pari ili ga stavite u smoothie kao neutralan način da povećate unos 'zelenila'. Jedna šoljica sadrži cjelokupnu dnevnu potrebu za vitaminom K i ima mnogo vitamina A - preko polovice preporučene dnevne količine u jednoj porciji, te vitamin C koji pomaže u jačanju vašeg imunološkog sistema. Također je pun nitrata koje su studije povezale s poboljšanim kardiovaskularnim zdravljem, stoga redovito dodajte ovo lisnato zeleno povrće u svoju prehranu.

Šparoge

Bogate antioksidansima, šparoge su prirodni diuretik i kao prebiotik hrane zdrave crijevne bakterije. Bez obzira volite li pečene ili pirjane šparoge, ne zaboravite na njih sljedeći put kada budete u trgovini. Stabljike sadrže samo nekoliko kalorija, ali puno vlakana i mikronutrijenata kao što su folna kiselina, vitamin C, vitamin A i vitamin K.

Mahune

Mahune su odličan izvor vitamina A, vitamina C, vitamina K te vlakana, a svoju svijetlo zelenu boju dobivaju od antioksidansa klorofila. Kuhajte ih na pari, pirjajte ili poslužite kao prilog ili dodajte u salatama.

Karfiol

Zamjena krompira za cvjetaču jednostavan je način da u svoj obrok unesete dodatni vitamin C jer jedna šoljica sadrži gotovo 100% vaše dnevne preporučene količine, vitamin K, kalij, vitamin B6, folne kiseline i omega-3 biljne kiseline.

Cvekla

Cvekla je protuupalno i antioksidativno povrće koje je u raznim studijama pokazalo pozitivan učinak na metaboličke poremećaje uključujući hipertenziju i inzulinsku rezistenciju. Također je stekla popularnost u posljednje vrijeme zbog nedavnih istraživanja koja pokazuju da nitrati koji se nalaze u soku od cvekle mogu poboljšati atletske performanse.

Paradajz

Paradajz sadrži likopen, koji salati daje ružičastu boju. Istraživanja su pokazala da likopen podržava zdravlje krvnih žila i pomaže u prevenciji kardiovaskularnih bolesti. Dok konzumacija sirovog paradajza može osigurati likopen, kuhanje također neće uništiti ovaj moćni antioksidans.

Luk

Nedavna istraživanja sugeriraju da fitokemikalije koje se nalaze u luku i drugom povrću su korisne u očuvanju zdravlja organizma. Također se smatraju prebioticima i mogu pomoći u poboljšanju rada crijeva i probave radeći na povećanju dobrih bakterija. Iako postoji mnogo različitih vrsta luka, žuti je najčešće korišten. Ne samo da će luk pojačati okus svega što kuhate, već sadrži i flavonoid zvan kvercetin, za koji se pokazalo da pomaže u prevenciji pretilosti i poboljšanju funkcije jetre. 

Patlidžan

Ako ste ikad slijedili mediteransku prehranu, znate koliko patlidžan može biti svestran i ukusan. Patlidžan je izuzetno prilagodljiva namirnica. Osim toga, studije su pokazale da on sadrži kardioprotektivne spojeve za zdravije srce, donosi MSN.

Slatki krompir

Batat je jedan od najboljih izvora beta-karotena, antioksidansa koji se pretvara u vitamin A. Ovaj složeni ugljikohidrat može se činiti predobar da bi bio istinit, ali je jedna od zdravijih namirnica koje možete pojesti.