Svijet

Korupcijska afera zatresla Evropski parlament: Istraga se širi na još dva zastupnika?

Evropski parlament razmotrit će neprijavljena putovanja zastupnika i dijelove zakona kao rezultat navodnog korupcijskog skandala koji je izazvao političku oluju u Bruxellesu i šire, rekla je predsjednica Roberta Metsola.

"Istražujemo sve", rekla je Metsola za Euronews.

"Razmatramo putovanja koja su odobrena. Provjeravamo putovanja koja nisu bila prijavljena. Promatramo proces podnošenja amandmana, rokove, način na koji se pregovara o rezolucijama."

Evropski parlament: Istragu pokrenule belgijske vlasti

Istraga koju su pokrenule belgijske vlasti bacila je svjetlo na zakonodavni rad u proteklom periodu.

Time je obuhvaćeno glasanje odbora početkom decembra kojim je odobrena liberalizacija viznog režima za Katar i Kuvajt, kao i niz plaćenih posjeta više evropskih zastupnika regiji Zaljeva.

Zvona za uzbunu o mogućim "sferama utjecaja", istaknula je Metsola, "trebala su početi zvoniti ranije."

"I sami moramo biti svjesni. I ovo ću reći svim zastupnicima Evropskog parlamenta i članovima osoblja. Ako vide nešto što nije u redu, nešto se mora reći i nešto učiniti", kaže političarka s Malte.

Gotovo mjesec otkako je izbio korupcijski skandal, Bruxelles se nastavlja nositi s udarnim valovima nezakonitog lobiranja.

To lobiranje navodno je provodio Katar u sprezi s najmanje četiri osobe, uključujući grčku europarlamentarku Evu Kaili i njenog partnera Francesca Giorgija.

Najnovija otkrića znatno su proširila opseg istrage. Potencijalno bi mogla biti obuhvaćena još dva zastupnika u Evropskom parlamentu iz grupe socijalista, Marc Tarabella i Andrea Cozzolino.

Na meti su i obavještajni i diplomatski zvaničnici iz Maroka.

Poriču bilo kakvu krivicu

I Katar i Maroko oštro su osporili tvrdnje.

Socijalistička zastupnica u Evropskom parlamentu, Maria Arena, koja nije optužena niti pritvorena, podnijela je ove sedmice ostavku na mjesto predsjednice parlamentarnog pododbora za ljudska prava (DROI).

Kaili, Tarabella, Cozzolino i Arena poriču bilo kakvu krivicu.

S novim zaokretima koji se pojavljuju gotovo svakodnevno, Roberta Metsola počela je, kako ona kaže, "brzi reformski proces kako bi vratila povjerenje i suzbila loše ponašanje".

"To je ponovno uvođenje koncepta odgovornosti, integriteta i nezavisnosti. Možemo biti ponosni na svoj rad, ali možemo i bolje", kaže ona.

Šefica parlamenta predstavila je u četvrtak prvi nacrt paketa reformi.

On sadrži ukupno 14 prijedloga, poput razdoblja za bivše zastupnike u Evropskom parlamentu tokom kojeg se neće moći zaposliti kao lobisti.

Prijedlog je i zabrana organizovanja neslužbenih prijateljskih grupa, obavezna objava svih zakazanih sastanaka, detaljnije informacije o sukobu interesa i ličnim finansijama.

"Željela sam objediniti sve moguće mjere. Što god treba učiniti, bit će učinjeno. U to sam uvjerena", ističe Metsola.

Obećavajući, ali zakašnjeli koraci

Transparency International EU i Corporate Europe Observatory, dvije organizacije civilnog društva koje prate lobiranje u Evropskoj uniji, pozdravili su predložene reforme.

Kažu da je to "zakašnjeli" i "obećavajući" prvi korak. No, kritiziraju činjenicu da se mjere oslanjaju na "samoprovođenje" i "samokontrolu" samih zastupnika u Evropskom parlamentu.

"Potreban nam je nezavisan, vanjski nadzor. Previše je odgovornosti predano parlamentarnim pomoćnicima", rekao je Michiel van Hulten, direktor Transparency International EU.

Metsola ipak brani svoj paket. Kaže da je dobila "jednoglasni mandat" od svih političkih grupa da krene sa prijedlozima. Tvrdi da oni mogu dovesti do "trenutne" promjene.

Predsjednica, koja nijednom nije spomenula ni Kaili ni Katar, priznaje je da je nepoštivanje postojećih pravila postavilo temelje za korupcijski skandal.

"Postoje pravila kojih se nisu pridržavali zastupnici Evropskog parlamenta ili zaposlenici. Željela bih da se to potpuno promijeni", rekao je Metsola.

Podsjetimo, istraga navodno traje već godinu. U pretresu je zaplijenjeno ukupno 1,5 miliona eura u gotovini. Eva Kaili je završila u istražnom zatvoru.

Optužba glasi: korupcija, pranje novca i stvaranje zločinačke organizacije.