Politika

Kriminalci razradili posao: Za lažno negativan test traže i po 300 eura, a kupcima prijeti zatvorska kazna

Europol, agencija Evropske unije za saradnju na provedbi zakona, upozorava da na aerodromima, na stanicama i na internetu širom Evrope prevaranti izrađuju i prodaju lažne negativne COVID certifikate, odnosno lažne potvrde o negativnom testu na koronavirus, dokumente kojima se pokušavaju izbjeći ograničenja putovanja. Najnoviji je to primjer oportunističkoga kriminala povezanog s koronavirusom, saopćio je Europol. Dodaje se kako je velika šansa da će proizvodnja i prodaja lažnih "cjepovnica" dominirati sve dok na snazi ostaju ​​ograničenja putovanja zbog situacije s COVID-19, budući da je "friški" negativni test potreban za odlazak u većinu zemalja.

S obzirom na široko dostupna tehnološka sredstva – visokokvalitetne pisače i različite softvere – prevaranti su u mogućnosti proizvesti visokokvalitetne krivotvorene ili lažne dokumente. Države članice trebale bi biti na oprezu, upozoravaju iz Europola.

Slučajevi prodaje lažnih rezultata testa, po cijeni, kako gdje, do čak 300 eura, već su zabilježeni u nizu zemalja – Francuskoj, Španiji, Nizozemskoj, Velikoj Britaniji... (Interpol je, inače, još prije upozorio na kriminalne bande koje prodaju lažna cjepiva protiv koronavirusa, ili kradu prava, te preplavljuju tržište krivotvorenim maskama za lice, sredstvima za dezinfekciju ruku i drugim medicinskim proizvodima.)

U Francuskoj je istraga u slučaju lažnih potvrda počela nakon što se putnik za Addis Abebu prijavio s lažnom potvrdom o vakcinaciji; iza svega stajala je sedmeročlana grupa i svima im, budu li osuđeni, prijeti do pet godina zatvora i maksimalna novčana kazna od 375.000 eura. Istraga je u Španiji pokrenuta nakon što je šef medicinskog laboratorija u Madridu policiji rekao da kruže "lažni, ali vrlo uvjerljivi" negativni PCR certifikati s imenom laboratorija. Nizozemske novine Algemeen Dagblad izvještavaju, pak, da računi WhatsAppa i Snapchata u Nizozemskoj s imenima kao što su "Airplane Doctor" i "Digital Doctor" rutinski prodaju lažne potvrde o PCR testu, s krivotvorenim potpisima stvarnih ljekara, po cijeni između 50 i 60 eura (u poređenju sa 150 eura koliko košta službeni test).

Za prijevaru bi mogli biti kažnjeni i kupci, posebno ako su bili zaraženi virusom te ga prenijeli drugima. Neki evropski pravni stručnjaci smatraju da bi optužba u nekim slučajevima mogla biti i pokušaj ubistva.