Region

Krvave glave je došao na vlast, napravio nevjerovatan zaokret. Onda je stigao šamar iz EU koji bi im se sad kao bumerang mogao vratiti

Nakon potpunog debakla na lokalnim izborima u Sjevernoj Makediniji, predsjendik Vlade i predsjednik SDSM Zoran Zaev podnio je ostavku na obje funkcije.

Izbore je dobila proruska i teškim skandalima kompromitirana VMRO-DPMNE.

Ovakav ishod, faktički je bio predvidiv s obzirom da je proevropska vlada Zaeva napravila ogroman broj nepopularnih ustupaka kako bi udovoljola Evropskoj uniji, a na kraju je ostala na cjedilu.

No, za genezu problema potrebno je poredati hronologiju događaja koji su doveli do nove, prelomne tačke u Sjevernoj Makediniji, koja će imati svoje implikacije u cijelom regionu.

Zaev i njegova stranka na vlast su došli 2017. godine nakon turbulentnih dešavanja. Tadašnja vlada Nikole Gruevskog, šefa VMRO-DPMNE, bila je suočena sa nizom skandala i koruptivnih afera. U razotkrivanju su pomogli brojni predstanvnici EU koji su bili 'na zadatku' u Skoplju. Prvo je za potres bio zaslužan 'Priebeov izvještaj' o stanju u pravosuđu da bi se na kraju pojavile afere vezane direktno za Gruevskog.

On je tad pravomoćno osuđen na dvije godine zatvora zbog protuzakonite kupovine luksuznog blindiranog Mercedesa dok je bio premijer. A, to je bio samo jedna od četiri slučaja u kojima je bio osumnjičen.

Nakon toga, održava se sjednica parlamenta (Sobranie).

Vlast treba da preuzme SDMS Zorana Zaeva, koji je tad bio i kandidat za premijera. Ključna je bila podrška Alijanse za Albance.

U toku sjednice, u zagradu su upale pristalice VMRO-DPMNE i počele mlatiti sve redom. Svijet je obišla slika krvavog Zaeva kojeg pokušavaju izvući iz zgrade kako bi ga de-facto spasili.

Zaev je na kraju sjeo u premijersku fotelju. I krenule su reforme.

Tadašnja Makedonija pravi radikalan zaokret od proruske politike do proevropske politike, a bivši premijer Gruevski bježi iz države u Mađarsku.

Zaev je zajedno sa svojom vladom napravio niz reformi koje je EU zahtjevala za pristup, pa je promijenjeno čak i ime države, protiv čega je bila ogromna većina Makadonaca. Ali, tamo je riješen spor sa Grčkom.

I kada su pomislili da je sve riješeno, stigao je hladan tuš iz EU. Umjesto obećanog početka pregovora, stigla je rampa. Ta rampa faktički je za Zaeva i sve one koji su ga podržavali - uzalud vam trud svirači.

Već tad Zaev je najavio mogući povratak snaga koje nisu raspoložene za EU te su ruski orijentirane. I to se desilo. Jučerašnji lokalni izbori samo su uvertira, a Zaev je već najavio vanredne izbore čiji bi rezultat mogao biti sličan ovom od jučer.

Ovakav rasplet komplicira situaciju i u regionu.

Zaev je naime zajedno sa Edijem Ramom, premijerom Albanije i Aleksandrom Vučiće, predsjednikom Srbije, formirao tzv. Otvoreni Balkan.

Pitanje je kako će se VMRO-DPMNE postaviti prema toj ideji. Drugo činjenica koja je opasnija jeste da će Rusija dobiti novu ispostavu za svoju remetilačku politiku na Balkanu.

Jasno je da je svojom pogrešenom politikom EU u Sjevernu Makedoniju vraća u mračni period neizvjesnosti, a za sebe su izgubili adresu za razgovor.