Majka i dijete

Kupovina odjeće za bebu: Koliko vam stvarno treba? Kako odabrati broj?

Novorođenčad ne zahtijeva previše garderobe različitih boja i modnih dodataka kako bi se oblačila po posljednjem kriku mode. Ipak s toliko prekrasnih boja i uzoraka, ponekad je teško zaustaviti se u kupovini odjeće.

Kako bismo olakšali budućim majkama koje neprestano razmišljaju o tome koji broj odjeće kupiti, imaju li je dovoljno ili pak premalo, donosimo kratki vodič kroz bebinu odjeću s kojom nećete zatrpati vlastiti ormar ili pogriješiti u broju.

Sve o brojevima

Kada je pitanju broj odjeće za novorođenčad, istina je da je potreban zbilja mali broj istog komada odjeće jer bebe vrlo brzo rastu i samim time prerastu odjeću koju smo kupili. Iz tog razloga često se zna dogoditi da određenu odjeću nikad djetetu niti ne obučemo jer smo je htjeli čuvati za neku posebnu priliku pa nam ju je bilo žao koristiti za svaki dan.

S obzirom na to da se na etiketama odjeće za bebe nalaze razni brojevi, buduće mame znaju često biti zbunjene. Bitno je kod kupovanja odjeće znati da broj koji se nalazi uz bebine godine na etiketi zapravo označava koliko je dijete dugačko te ćemo vodeći se time djetetu moći kupiti odjeću.

S kojim ćemo brojem  krenuti, ovisi o više faktora. Naprimjer, ako smo mi, ali i naš partner visoki, tada možemo pretpostaviti da će i novorođenče biti nešto veće i duže, što znači da joj broj 52 sigurno neće odgovarati.

Većina djece je prilikom rođenja u pravilu dugačka oko 50 centimetara, no to ne znači da ćemo kupovati onu odjeću koja je samo dva centimetra duža od nje same, već ćemo probati nabaviti onu koja je malo veća kako bi je beba mogla duže nositi, ali i kako bi joj bilo ugodno. Čak i ako se beba na svijet dođe ranije te bude nešto manja, veći broj odjeće neće joj smetati.

Najvažniji je kvalitet

Kada je u pitanju odjeća za djecu, izbora je mnogo. Baby dućani gotovo svakodnevno izbacuju nove modele kojima teško možemo odoljeti. I dok su mini majice, hlače, haljine i jakne sve redom prekrasne, često se na kvalitet robe zaboravlja.

No kada je u pitanju malo dijete, kvalitet je ono čime se moramo voditi. Iako obično mislimo kako je skupo ujedno i kvalitetnije, to ne mora nužno biti tako.

Količina odjeće

Mnoge buduće majke misle kako je potrebno jako puno odjeće za bebu jer se ona brzo zaprlja, no bebe zapravo ne zahtijevaju toliko odjeće. Iako im je potrebno često mijenjati pelenu, ako je pravilno namjestimo, rijetko će se dogoditi da će se beba unerediti izmetom ili urinom.

Najviše oprezni trebamo biti nakon hranjenja djeteta jer bebice često bljuckaju višak mlijeka van te se tu može dogoditi da će joj biti potrebno mijenjati odjeću. Ipak s količinom robe ne treba pretjerivati. Dovoljno je nabaviti između 3 do 5 komada bodija, benkica, hlačica i jednodijelnih pidžamica. S obzirom na to da će se mašina za pranje rublja ionako vrtjeti nekoliko puta dnevno, ne moramo pretjerivati s bebinom odjećom kako bismo koje pranje preskočili, već taj novac bolje možemo utrošiti na veći broj odjeće koji će bebi već nakon dva ili tri mjeseca biti potreban.