PAO I CHELSEA

Liverpool u posljednjim trenucima produžetaka osvojio Carabao Cup

Danas je na Stadionu “Wembley” u Londonu odigrano finale Carabao Cupa, odnosno Engleskog liga kupa, između Chelseaja i Liverpoola.

Pobjedu i trofej na kraju su odnijeli fudbaleri Liverpoola koji su slavili rezultatom 1:0, i to nakon produžetaka.

U prvom poluvremenu nismo vidjeli pogotke, barem ne one priznate, s obzirom da je u 33. minuti poništen pogodak Raheema Sterlinga zbog ofsajda.

Inače, Liverpool je bio taj koji je bio agilniji u prvom poluvremenu, ali to nisu krunisali pogotkom. Izdvajamo pokušaje Luisa Diaza iz 14. minute kojem je golman Chelseaja odbranio šut i Codyja Gakpa koji je u 40. minuti pogodio stativu.

Izuzev poništenog pogotka Sterlinga od ekipe Chelseaja vrijedi izdvojiti i udarac Colea Palmera iz 20. minute, ali je golman Liverpoola bio odlično postavljen.

U drugom poluvremenu smo gledali poprilično izjednačenu i “tvrdu” utakmicu na obje strane.

U 63. minuti i Liverpoolu je poništen pogodak kojeg je postigao Virgil van Dijk zbog ofsajd pozicije.

Što se tiče ekipe Chelseaja, vrijedi izdvojiti šut Enza Fernandeza iz 52. minute koji je otišao pored gola, Conora Gallaghera koji je u 76. minuti pogodio stativu, te njegov dvostruki pokušaj iz 86. minute, ali prvi put mu je odbranio golman Liverpoola, a drugi put je poslao loptu malo preko gola. U drugoj minuti nadoknade vremena izdvajamo i odlične prilike za Palmera i Nkunkua koji nakon gužve pred golom Liverpoola nisu uspjeli matirati danas odličnog Caoimhina Kellehera.

Što se tiče Liverpoola, izdvaja se udarac Harveyja Eliotta iz 58. minute kada je odlično reagovao golman Chelseaja i sačuvao svoj gol.

S obzirom da u 90 minuta regularnog dijela nismo vidjeli pogotke, utakmica je nastavljena u produžecima.

U prvom od dva produžetka nešto bolji bili su fudbaleri Liverpoola. Oni su imali dvije odlične prilike, u 94. preko Jaydena Dannsa i 99. minuti Harveyja Eliotta, ali nisu bili dovoljno precizni da postignu pogodak.

Također, u drugom produžetku fudbaleri Liverpoola su nastavili u istom ritmu. Još jedan udarac Harveyja Eliotta, iz 116. minute, završava u stativi.

I konačno, u 118. minuti, Liverpool dolazi do pobjedničkog pogotka. Konstantinos Tsimikas je ubacio iz kornera, a najviši u skoku bio je Virgil van Dijk koji glavom šalje loptu u lijevu stranu gola za 1:0 i potpuni delirijum mnogobrojnih navijača Liverpoola na Webmleyju.

Bio je to pogodak koji je Liverpoolu donio jubilarni, deseti trofej Engleskog liga kupa i pogodak koji je krunisao odlično finale Liga kupa između dva velikana engleskog fudbala.

Chelseaja sada očekuje susret osmine finala FA Kupa protiv Leeds Uniteda na Stamford Bridgeu, dok će Liverpool u okviru istog takmičenja ugostiti Southampton.