Turska, Sijera Leone, Mađarska

‘Lobiranje’ u Antaliji: Cvijanović prešutjela Erdoganovu poruku. ‘Afrički prijatelji’ ranije glasali za UN rezoluciju o Srebrenici

Kao predsjedavajuća Predsjedništva BiH, Željka Cvijanović nastoji ovih dana u Antaliji na diplomatskom forumu lobirati u korist RS-a i opravdati napade rukovodstva tog entiteta na ustavni poredak BiH.
Cvijanović se susrela sa Erdoganom tokom Diplomatskog foruma u Antaliji

Politički događaj u Antaliji okuplja više od 20 šefova država i vlada, preko 50 ministara vanjskih poslova, kao i više od 70 ministara u vladama.

Cvijanović, koja je pod američkim i britanskim sankcijama zbog destabilizacije BiH, putem društvenih mreža i RTRS-a obaviještava o lobiranju u Turskoj.

Kao važne sastanke izdvojila je one, kako ih opisuje, sa ‘afričkim prijateljima’ - predsjednicima Sijera Leonea i Somalije – kao i sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom i domaćinom Recepom Tayyipom Erdoganom.

O susretu sa predsjednikom Sijera Leonea, Cvijanović je za medije iz RS rekla: „Meni je interesantan taj sastanak zbog činjenice da je u pitanju zemlja koja je nestalna članica Savjeta bezbjednosti, da se mi primičemo polako ovoj debati koja je vezana za Bosnu i Hercegovinu koja je zakazana u Savjetu bezbjednosti početkom mjeseca maja.”

Ali, uprkos snažnom globalnom lobiranju rukovodstva Srbije, Sijera Leone je zemlja koja je glasala za rezoluciju o genocidu u Srebrenici na Generalnoj skupštini UN-a u maju 2024. godine.

Govoreći o sastanku članova Predsjedništva BiH sa Erdoganom, Cvijanović je rekla: „Јa sam ukazala na naše stavove. Dakle, ne prihvatam apsolutno postavku u kojoj neki neizabrani stranac može da diktira kako će zemlja izgledati.”

„Neizabrani stranac”, kako Christiana Schmidta oslovljavaju vlasti RS, legitimno je izabran za visokog predstavnika u BiH.

I dok tvrdi da je turski predsjednik pitao za Dodika i pozdravio ga, Cvijanović je u svojim javnim istupima prešutjela dugogodišnji stav Turske prema BiH. Kako javlja Anadolija, Erdogan je poručio da se Turska zalaže za teritorijalni integeitet i suverenitet, ali posebno važno - za ustavni poredak BiH.

Rukovodstvo RS predvođeno Dodikom je pod istragom Tužilaštva BiH zbog napada na ustavni poredak. Dodik, kojem prijeti pritvor nakon privođenja, okružen je pripadnicima RS u nastojanju da potkopa istragu. Njemačka i Austrija su posljednje zemlje koje su ocijenile da je Dodik prešao crvenu liniju što je rezultiralo uvođenjem sankcija.

Tokom foruma u Antaliji, Cvijanović je naišla na razumijevanje mađarskog premijera Viktora Orbana, koji je iskoristio priliku da kritikuje evropski pristup prema Zapadnom Balkanu dok se istovremeno protivi uvođenju sankcija zvaničnicima RS na nivou EU.