Svijet

Lukašenko ne prašta. Uhapšen čovjek koji mu je bio rival na predsjedničkim izborima

Lukašenko

Aleksandar Lukašenko proglasio je pobjedu na kontroverznim predsjedničkim izborima 2020. u Bjelorusiji.

Opozicioni političar koji mu je bio protukandidat sada je uhapšen, saopćio je njegov tim.

Andrej Dmitrijev (41), aktivista koji predvodi društveni pokret protiv Lukašenka, priveden je u srijedu u prijestolnici Minsku. Navodi se to u poruci objavljenoj na njegovoj Facebook stranici.

Aleksandar Lukašenko: Na vlasti od 1994. godine

Razlog njegovog pritvaranja još nije poznat, dodaje se. Vlasti u Bjelorusiji nisu komentirale pritvaranje.

Lukašenko, koji je na vlasti od 1994. godine, odnio je pobjedu na izborima 2020. godine. No pobjedu su poremetile tvrdnje o prevari birača i teškoj represiji nad opozicijom od vlasti lojalnih njemu.

Njegova najava pobjede nad vodećom opozicionim kandidatkinjom Svetlanom Tihanovskajom izazvala je višesedmične masovne proteste. Stotine hiljada Bjelorusa su izašle na ulice pozivajući Lukašenka da se povuče.

Dmitrijev je bio četvrti na izborima sa 1,2 posto osvojenih glasova, pokazali su zvanični rezultati.

Lukašenko, bliski saveznik ruskog predsjednika Vladimira Putina, nasilno je ugušio proteste. Otada je pojačao kampanju represije kako bi ušutkao domaću političku opoziciju, prenosi Reuters.

Grupe za ljudska prava procjenjuju da u Bjelorusiji ima oko 1.500 političkih zatvorenika kao rezultat obračuna.

Aleksandar Lukašenko (68) predsjednik je Bjelorusije od 20. jula 1994. godine. Prethodnik mu je bio Mječislav Ivanovič Hrjib.

Otkako je stupio na dužnost, politički protivnici smatraju ga autokratom i diktatorom.

Lukašenko je u mladosti bio komunistički čelnik. Godine 1990. izabran je za zastupnika u Vrhovnoe Sovjetu Sovjetske Socijalističke Bjelorusije. Zalagao se protiv raspada Sovjetskog Saveza.

On je 1993. izabran za predsjednika parlamentarne komisije za borbu protiv korupcije. Na temelju optužbi komisije, oboren je Stanislav Šuškevič kao prvi čovjek parlamenta. S njim je "oboreno" još sedamdesetak drugih visokih državnih zvaničnika.

Osujetio pokušaj smjene

Lukašenko zbog toga postaje posebno omiljen. Popularnost mu je omogućila da na izborima za bjeloruskoga predsjednika 24. juna 1994. kao nezavisni kandidat dobije čak 45,1% glasova među svih šest predsjedničkih kandidata.

U drugome krugu 10. jula 1994. suparnik mu je bio Vječeslav Kebič, tadašnji predsjednik Vijeća ministara Bjelorusiječ Likašenko ga je potukao sa čak 80 % glasova.

U ljeto 1996. Lukašenko je uspješno suzbio pokušaj 70 od ukupno 199 članova bjeloruskog parlamenta da ga opozove. U novembru iste godine održao je referendum kojim je svoj mandat sa četiri produžio na sedam godina. Istodobno je predsjednički mandat s četiri godine produžio na pet godina.