Fa kup

Manchester United srušio City i osvojio jedan od najvažnijih trofeja u Engleskoj

Fudbaleri Manchester Uniteda su u velikom finalu FA Kupa na londonskom “Wembleyju” savladali ekipu Manchester Cityja.

U vrlo uzbudljivom finalu, tradicionalno odigranom na kultnom londonskom stadionu, mogli smo vidjeti vrlo dobru predstavu dvije ekipe iz Manchestera, a na kraju se više radovao crveni dio Manchestera.

Utakmica je počela poprilično izjednačeno sa obje strane, ali nakon jedne kardinalne greške Joška Gvardiola i Stefana Ortege u 30. minuti najbolje se snašao Alejandro Garnacho koji pogađa za 1:0.

Nisu se fudbaleri Manchestera Cityja uspjeli ni oporavati od tog šoka, a uslijedio je novi. Nakon odlične akcije u 39. minuti Bruno Fernandes asistira za Kobbiea Mainooa koji pogađa za 2:0. To je bio i konačni rezultat prvog poluvremena koje je definitivno pripalo “Crvenim đavolima”.

U drugom poluvremenu mogli smo vidjeti potpuno ofanzivni Manchester City. Nisu mnogo prilika imali fudbaleri Manchester Uniteda, “Građani” su konstatno napadali, a do pogotka su uspjeli doći tek u 88. minuti pogotkom Jeremyja Dokua sa distance, zahvaljujući vrlo lošoj reakciji danas inače odličnog Andrea Onane.

Manchester United je tako osvojio svoj 13. trofej osvajača FA Kupa, a on im je osigurao i nastup u UEFA Europa ligi iduće sezone. Time je vrlo loša sezona “Crvenih đavola” donekle spašena (završio je kao osmi u Premiershipu, eliminisan je iz grupne faze UEFA Lige prvaka), a još uvijek nije poznato da li će Erik Ten Hag ostati na poziciji menadžera uprkos današnjem uspjehu.

Manchester City je tako ostao na samo jednom trofeju ove godine, onom namijenjenom prvaku Engleske, a današnjim susretom je i definitivno spuštena zavjesa na fudbal na Otoku ove sezone, koja je potvrdila zbog čega je engeski fudbal u samom vrh svjetskog.