Copa Libertadores

Maracana se sinoć tresla: Fluminense je prvak Južne Amerike

Fudbaleri Fluminensea osvojili su Copa Libertadores nakon što su u finalu na čuvenoj Maracani savladali Bocu Juniors nakon produžetaka rezultatom 2:1 (1:0).

Spektakularna utakmica odigrana je na kultnom stadionu u Riju de Janeiru, domu Fluminensea gdje se nalazilo čak 20.000 navijača Boce koji su doputovali iz Buenos Airesa i ostalih krajeva Argentine.

Naravno, gledali smo uzavrelu utakmicu, jer kakva bi drugačija bila kada su u pitanju Južnoamerikanci? Taktičko nadmudrivanje, bez puno iskakanja iz šablona i prevelikog broja prilika za obje ekipe sve do samog krajaa kada su i jedni i drugi mogli do trijumfa. Ali, krenimo redom…

Igrao se 36. minut kada je Keno poslao povratni pas za Germana Cana koji do delirijuma dovodi navijače Fluminensea, a do agonije na milione svojih zemljaka, piše Scsport.ba.

Napetost na tribinama Maracane mogla se osjetiti na daleko, a olakšanje za goste je uslijedilo u 72. minuti kada je Luis Advincula postigao prelijep pogodak i opet doveo do ključanja atmosfere na Maracani.

U završnici su i jedni i drugi mogli da promijene rezultat na semaforu. Miguel Merentiel je šutirao sa distance i bio blizu da postigne jedan od najljepših pogodaka ove sezone. Ubrzo je i Diogo Barbosa bio u situaciji da okonča utakmicu, ali nije precizno gađao.

Baš kao što je to bio slučaj u dosadašnjem toku takmičenja, odnosno konck out faze, fudbaleri Boce učinili su i ovog puta – izborili su produžetke. A tamo, potpuni haos…

Igrao se 99. minut kada je fenomenalnu akciju kreirala ekipa Fluminensea, Keno je spustio loptu Kennedyju, a ovaj volejom “pocijepao” mrežu Romera za vodstvo brazilskog kluba. Kennedy je u naletu emocija otrčao do tribina kako bi proslavio sa svojim navijačima što ga je koštalo drugog žutog kartona i isključenja.

Tu nije bio kraj drame jer je u jednoj gužvi fudbaler Boce Frank Fabra, dok njegova ekipa rezultatski zaostaje i žarko želi izjednačenje, ošamario protivnika i poslije provjere VAR-a je isključen sa terena.

Nije Boca mogla do kraja da dođe do novog pogotka u ravnopravnom duelu, 10 na 10, i tako je Fluminense došao do svog prvog Copa Libertadoresa u historiji kluba, na stadionu na kojem je inače domaćin!