Stručnjak objašnjava

Meteorolog za Raport pojašnjava natprosječno visoke temperature u aprilu: Ove godine je sve otišlo u jednu drugu krajnost

Ponedjeljak je bio najtopliji dan u godini, a izmjerene vrijednosti predstavljaju nove aprilske rekorde za maksimalne temperature zraka.

U Bihaću i Drvaru nadmašeni su rekordi u pogledu maksimalne temperature zraka. Na drugim stanicama, u Bugojnu i Bjelašnici skoro su došle do rekorda, a u ostatku stanica u sistemu monitoringa klime temperature su bile stepen ili dva ispod rekordnih.

Prema preliminarnim podacima, u Bihaću je nadmašen rekord od 24.04.1968. godine čija vrijednost je 30,8 °C, a u ponedjeljak je izmjereno 31,0 °C.

Također, u Drvaru je 07.04.2024. godine izmjereno 31,0 °C što je više od starog rekorda od 28.04.2012. godine a koji je iznosio 30,8 °C.

Pored nadmašenih rekorda, u Livnu je temperatura 07.04.2024. godine iznosila 28,0 °C što je za 0,1 °C niže od rekorda iz 2012. godine. U Bugojnu rekordna se temperatura približila na 0,3 °C i na Bjelašnici za 0,8 °C. Na ostalim stanicama u sistemu monitoringa klime temperature su bile niže za 1 ili 2 stepena u odnosu na rekordne.

Rekordna mjerenja

Pitali smo meteorologa Federalnog hidrometeorološkog zavoda Bakira Krajinovića da li je ovakvo vrijeme uobičajeno i zbog čega dolazi do ovako naglih promjena temperatura.

Krajinović ističe da ovakve temperature nisu uobičajene za ovaj period godine, ali da se to dešavalo i ranijih godina.

Naglašava da su vrijednosti rekordnih temperatura za Bosnu i Hercegovinu od 30 do 33°C.

"Ovo što imamo sad je neuobičajeno u jednom drugom segmentu a to je da smo imali najtopliju zimu otkad postoje mjerenja",navodi Krajinović i dodaje da su mjeseci februar i mart također najtopliji otkad postoji mjerenje.

"Ovo je izuzetno dug vremenski period natprosječno visokih temperatura zraka. Ove izmjerene rekordne temperature su kulminacija svega ovoga što je iza nas i u tom segmentu je neuobičajeno da tokom cijele ove godine (2024.) do danas temperature su izuzetne i izuzetno visoke iznad prosjeka. Rekordni su i februar i mart, a evo kako je mjesec april počeo ovih prvih 10 dana bit će također jedan od najtoplijih otkako postoji mjerenje", govori Krajinović za Raport.

Pojašnjava da su klimatski uslovi BiH takvi da tokom proljetnih mjeseci imamo dosta promjenjivo vrijeme u smislu da nije ništa čudno da imamo tokom aprila pa i maja snježni pokrivač u našoj zemlji.

"Isto tako da imamo negativne vrijednosti temperatura i do -10°C, ali s druge strane rekordi su od 30 do 33°C i ovo što smo imali proteklih dana je nešto što smo iskusili u prošlosti", govori.

Neuobičajene krajnosti

Vremenske prilike koje imamo su takve zbog dominacije zračne mase sa juga i zbog njih imamo ovako dug vremenski period visokih temperatura zraka.

Dodaje kako ovo vrijeme ne bi nazvao neouobičajenim.

Neuobičajeno je, kaže, izostanak padavina tokom ovih prvih dana mjeseca aprila.

"To je nešto što se ne dešava tako često. April je drugi maksimum u godini kada su u pitanju padavine. Sve je to ove godine otišlo u jednu drugu krajnost pa smo imali sredinom februara da se priroda probudila usljed dosta visokih temperatura i izostanka snježnih padavina. Proljeće u smislu buđenja prirode počelo je sredinom februara, a evo proteklih dana su temperature do 30 °C što se ne dešava tako često, ali se dešavalo u prošlosti", rekao je meteorolog Federalnog hidrometeorološkog zavoda Bakir Krajinović za Raport.