Posljednja redovna sjednica Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH odgođena je na zahtjev predstavnika iz opozicionih redova ovog doma.
Do početka ove fame nije se znalo ko će predsjedavati sjednicom, a priča je i završila onako kako je i počela - bez predsjedavajuće(g) i bez sjednice.
Predsjednik Kluba SDA u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH Mirsad Zaimović vratio se na početak ove drame, pa istakao da je razlog isti.
"Nepostojanje prioriteta u radu vlasti ili nepostojanje dogovorenih prioriteta u radu vlasti. Mi smo danas u drugoj godini funkcioniranja Parlamenta, on nema program rada.
Dakle, mi ne znamo šta nam je zadatak za ovu godinu", kazao je Zaimović za Raport i upozorio na opasnosti koje pušu od HDZ-a s Draganom Čovićem na čelu, dodao da od početka do danas Trojka pokušava da nemetne svoje, a redovno prati prioritete HDZ-a.
Sagovornik Raporta objasnio je bizarnost koja je prekinula sjednicu.
Bizaran razlog
"Prekjučer smo imali pokušaj održavanja sjednice i iz bizarnog razloga ona je prekinuta, odnosno nije održana. Predsjedavajuća Mirjana Marinković-Lepić podnijela je ostavku, parlamentarna većina, ako postoji, dosad je trebala imenovati novog, ima i kandidata koji treba naslijediti Marinković-Lepić", priča parlamentarac i cijeni da se samo nameće pitanje se zašto nije i zašto nije dosad izabran Mioković za predsjedavajućeg.
"Davno su kandidirali Isaka, pa Uzunovića za dopredsjedavajućeg, jer Gabela nije više dio parlamentarne većine. Onda nam se dešava da sjednica koja bude uredno zakazana, dan ranije dobijemo obavijest da će sjednicu voditi kolega Bošković, i to nije prvi put, za razliku od prošlog, ovaj put je to bilo regularno", mišljenja je Zaimović.
Dodaje da nisu podržali, ne to da kolega Bošković predsjedava sjednicom, nego te poslovničke inovacije koje, cijeni, nemaju veze s Poslovnikom.
Sagovornik Raporta to objašnjava problemima unutar vladajuće većine i misli da Trojka uporno slijedi prioritete HDZ-a.
"Mislim da su špekulacije potpuno osnovane da HDZ ne želi da podrži predsjedavajućeg ni novog dopredsjedavajućeg dok se ne izabere sudija Ustavnog suda po mjeri HDZ-a", upozorava Zaimović.
Mnogi (važni) zakoni kisele se po ladicama i nikako da dođu na dnevni red neke (ne)redovne sjednice, zapravno stignu na dnevni red, ali problemi sa sjednicama su evidentni. Šta će biti sa zakonima, kakva im je sudbina namijenjena?
Uzalud trošimo vrijeme
"Prioritet HDZ-a je Ustavni sud, nakon toga će biti Izborni zakon, pa južna interkonekcija po njegovoj mjeri formiranjem novog preduzeća i tako dalje.
Pitanje je kada će stranke Trojke shvatiti da uzalud trošimo vrijeme, situaciji je u Federaciji sve teža, ekonomski parametri ozbiljno padaju, sav rast Federacije u ekonomskom smislu u posljednjih desetak godina bio je baziran na značajnom rastu izvoza.
Rastu stope pada izvoza iz BiH", pojašnjava naš sagovormnik i potcrtava da će to za sobom neminovno povući i druge makroekonomske pokazatelje i da ćemo upasti u druge probleme, "a mi se ovom situacijom ne bavimo. Dakle, ni pokušajima zaustavljanja problema s inflacijom i kroz nove zakone nećemo biti u stanju da zaustavimo ekonomske trendove kakvi jesu".
Kada je u pitanju odblokirana blokada parlamentarnih komisija, Zaimović tvrdi da je Trojka u dijelu javnosti uspjela nametnuti narativ da je neko blokira kroz nekoliko komisija koje nisu funkcionirale. Osvrnuo se i na broj održanih sjednica.
"Komisije nisu funkcionirale isključivo zbog izbora i imenovanja, nikada nije zaustavljeno usvajanje niti jednog zakona niti mi to želimo. Sad kad više nema ni te zapreke, opet nema zasjedanja Parlamenta. Poslovnički, moramo imatio jednu sjednicu mjesečno, mi smo za 15-16 mjeseci imali, čini mi se, devet i od tih devet neke su održane, maltene samo zbog broj", ističe.
Mišljenja je da ako predsjedavajuća nije u stanju da vodi Parlament, da konačno izabreru novog i da počnu raditi u skladu s Poslovnikom.
"Danas u parlamentarnoj proceduri imate desetak zahtjeva za vanrednim, tematskim sjednicama. Nismo održali nijednu od tih sjednica. Parlament staje, a kad Parlament stane, stane država. Federacija u ovom slučaju. Situacija je, kada je u pitanju djelovanje Parlamenta, zabrinjavajuća. Činjenica je da Parlament ne radi", zaključio je Zaimović za Raport.