El Niño, južna oscilacija je nepredvidiva promjena vjetrova i struja iznad tropskih voda Tihog oceana koja značajno utječe na klimu širom planeta.
Sada se čini da bi moglo imati tajnog brata ili sestru. Nazvan 'novi El Niño', cirkumpolarni uzorak valnog broja-4 južne hemisfere pojavljuje se južnije u jugozapadnom suptropskom Pacifiku prema Australiji i Novom Zelandu. Iako je regija koja kontrolira ove vremenske promjene relativno mala, ona također može izazvati klimatske promjene na cijeloj južnoj hemisferi, piše Science Alert.
Međunarodni tim istraživača koji je došao do ovog otkrića kaže da će ono biti ključno za razumijevanje klimatskih promjena u godinama koje dolaze.
"Ovo otkriće je poput pronalaženja novog prekidača u Zemljinoj klimi", kaže meteorolog Balaji Senapati sa Sveučilišta Reading u Velikoj Britaniji.
"To pokazuje da relativno malo područje oceana može imati široke učinke na globalno vrijeme i klimatske obrasce."
Kombinacijom promatranja iz stvarnog svijeta i naprednog klimatskog modeliranja koje pokriva 300 godina, istraživači su uspjeli pratiti ono što su nazvali uzorkom W4, koji se godišnje ponavlja na južnoj hemisferi s četiri izmjenična područja toplog i hladnog zraka.
Tim je također otkrio da manja regija u blizini Australije i Novog Zelanda djeluje kao kontrolna poluga za W4, pri čemu promjene temperature oceana u ovom dijelu svijeta zauzvrat utječu na atmosferske temperature u južnim subtropima i srednjim geografskim širinama.
Kako se obrasci vjetra mijenjaju, oni mijenjaju dubinu gornjeg sloja toplije vode u oceanu – što se zatim vraća na promjene temperature u atmosferi.
Zapadni vjetrovi tada mogu nositi zagrijani ili ohlađeni zrak diljem svijeta u anomalnom klimatskom obrascu W4. Prema istraživanju, ti se klimatski obrasci razlikuju od drugih za koje znamo, uključujući El Niño i njegov sestrinski fenomen, La Niñu.
"Razumijevanje ovog novog vremenskog sustava moglo bi uvelike poboljšati vremensku prognozu i predviđanje klime, posebno na južnoj hemisferi", kaže Senapati.
"To bi moglo pomoći u objašnjenju klimatskih promjena koje su prije bile misteriozne i moglo bi poboljšati našu sposobnost predviđanja ekstremnih vremenskih i klimatskih događaja."
Čini se da se ovi vremenski obrasci javljaju tijekom ljeta na južnoj hemisferi, između decembru i januaru – i iako je sustav tek identificiran, istraživači misle da već dugo utječe na vrijeme u svijetu.
Ono u što tim nije ulazio u ovoj studiji jest kako bi se mogle odigrati promjene u ovom novom El Niñu. Međutim, već znamo da se južna hemisfera suši, zagrijava i postaje sve olujnija, a ovaj bi vremenski obrazac trebao pomoći u objašnjenju zašto.
"Potrebno je bolje razumijevanje veze između varijabilnosti klime južne hemisfere i jugozapadnog suptropskog Pacifika", pišu istraživači u svom objavljenom radu.
Istraživanje je objavljeno u Journal of Geophysical Research: Oceans.