BIOLUMINISCENTNO ČUDO

More izbacilo zastrašujuće stvorenje: Naučnici nemaju objašnjenje kako je tu dospjelo

Na obalama Oregona nedavno je pronađena mrtva dubokomorska riba poznata kao "Pacifička nogometna riba" (Himantolophus sagamius). Ovo je možda prvi put u historiji da je ova rijetka vrsta otkrivena na plaži ove savezne države. Još uvijek nije jasno što je uzrokovalo smrt ovog neobičnog stvorenja ili kako je završilo na plaži.

Nogometna riba, član reda ribarica (Lophiiformes), specifična je po svojoj sposobnosti da mami plijen svjetlucavim nastavcima na glavi. Ova vrsta može živjeti na dubinama do 1000 metara ispod površine okeana, a njihovo tačno stanište u Tihom oceanu još uvijek nije poznato. Ovu zastrašujuću ribu pronašli su prolaznici na obali južno od Cannon Beacha ranije ovog mjeseca, izvijestio je Seaside Aquarium na Facebooku 19. maja.

Nogometne ribe su iznimno rijetke. Od prvog zabilježenog primjerka koji je slučajno ulovljen 1975. godine tokom dubokomorskog ribolova u Havajima, samo oko 30 jedinki ikad je pronađeno na obalama ili u divljini, prema podacima Prirodoslovnog muzeja okruga Los Angeles. "Iako je nekoliko primjeraka zabilježeno na Novom Zelandu, Japanu, Rusiji, Havajima, Ekvadoru, Čileu i Kaliforniji, ovo je prvi slučaj zabilježen na obali Oregona," napisali su predstavnici Seaside Aquariuma.

Bioluminiscentna čuda

Nogometne ribe, poput većine ribarica, koriste modificirane segmente svoje leđne peraje za mamce koji sadrže bioluminiscentne bakterije. Međutim, za razliku od drugih ribarica koje imaju samo jednu sijalicu, nogometne ribe imaju segmentirane mamce s višestrukim ticalima na kraju svojih glava. Prethodna istraživanja pokazala su da su ti mamci biofluorescentni, što znači da mogu apsorbirati i reflektirati svjetlost, kao i proizvoditi je.

Nogometne ribe koriste svoje svjetleće mamce kako bi privukle plijen dovoljno blizu da ih u jednom brzom potezu uvuku u svoja usta. Njihova usta obložena su redovima šiljastih zuba koji sprječavaju plijen da pobjegne. Ženke nogometnih riba mogu narasti do 60 centimetara dužine, dok su mužjaci znatno manji, dosežući samo 10% te veličine.

Ova izrazita razlika u veličini između spolova poznata je kao seksualni dimorfizam, a rezultat je evolucijskog fenomena poznatog kao seksualni parazitizam. Mužjaci provode cijeli svoj život tražeći ženku domaćina kojoj se zatim trajno prikače i postanu mini tvornice sperme koje oplodnjuju njezina jajašca. "Kako mužjaci pronalaze ženke u potpunom mraku još uvijek je nepoznato," rekli su predstavnici Seaside Aquariuma, ali vjerojatno je to bio ključni faktor u evoluciji ribarica za preživljavanje u dubokom moru.