Građani opštine Mrkonjić Grad dobili su Strategiju razvoja ove lokalne zajednice za narednih sedam godina, a u centru pažnje je zdrav način života i prevencija zdravlja.
Načelnik opštine Mrkonjić Grad Dragan Vođević, koji je inače doktor specijalista interne medicine, kaže da je ova strategija usvojena na prošloj sjednici Skupštine opštine.
"Kao ljekar napominjem da je prevencija zdravlja najbitnija i u suštini najisplativija što se tiče medicine, jer svaka posljedica koja se liječi i nije na vrijeme otkrivena je zaista skup proces", naveo je Vođević.
Po njegovim riječima, opština Mrkonjić Grad je kroz Strategiju razvoja kao prioritet označila razvoj zelenih i zdravih destinacija i razvoj turizma što se poklapa s projektom "Zdrave zajednice u BiH“ u kojem se nalazi i ova lokalna zajednica.
"Dobar dio sredstava i projekata u narednih 7-8 godina realizovaćemo upravo na tome. Imamo čim da se ponosimo, tu su nam izvori rijeke Sane, Pecka, Balkana, jezero Bočac, Zelenkovac, koji su zaista oaze prirode. Potrudićemo se da ih sačuvamo i obogatimo sadržajem kako bi bili pristupni i interesantni svima iz Evrope, ali i iz svijeta. Rezultati na početku su zaista odlični, a mi ćemo se ispred opštinske uprave potruditi da to dignemo na neki veći nivo", objasnio je Vođević.
On je napomenuo da su ljudi u pandemiji korona virusa shvatili šta znači boraviti u zdravoj sredini, te je poručio da "treba da izađemo u prirodu, da živimo s prirodom i na taj način vršimo prevenciju brojnih oboljenja“.
Načelnik Mrkonjić Grada Dragan Vođević je jedan od 25 načelnika lokalnih zajednica koji su prošle sedmice učestvovali na konferenciji "Zdrave zajednice u BiH“, održanoj u Banjoj Luci.
"Zaista mi je velika čast da kao opština učestvujemo u ovom projektu. Mi kao lokalna zajednica već nekoliko godina unazad izdvajamo dio novca iz budžeta upravo za prevenciju zdravlja. Kako smo mala opština sa skromnim budžetima, prepoznali smo značaj i poteškoće koje se dešavaju u primarnoj zdravstvenoj zaštiti i jasno nam je da je stanovništvo u BiH, pa tako i kod nas, svake godine starije i starije, a pogotovo je problem zdravstvena zaštita u ruralnim sredinama", naveo je Vođević.
Zato su opština Mrkonjić Grad i Dom zdravlja organizovali patronažni tim koji svakodnevno, i u dane praznike, vikendom, i mimo radnog vremena, obilazi stare i ugrožene stanovnike i pruža im medicinsku skrb na licu mjesta, u njihovim domovima. Troškove snosi budžet opštine Mrkonjić Grad.
Prvu konferenciju "Zdrave zajednice u BiH“ organizovalo je Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS, uz prisustvo predstavnika Federalnog ministarstva zdravstva, Instituta za populaciju i razvoj (IPD), gradonačelnika/načelnika i lokalnih institucija iz 25 lokalnih zajednica, uz podršku Vlade Švicarske.