steže se obruč

Najavljen nevjerovatan scenarij: Kina bi mogla pokoriti Tajvan – i to bez ispaljenog metka?

Vojno i ekonomsko zastrašivanje Tajvana postalo je mnogo izraženije pod Xijem

Kineska vojska mogla bi izolirati Tajvan, "osakatiti" njegovu ekonomiju i natjerati demokratski otok da podlegne volji vladajuće Komunističke partije u Pekingu bez ispaljenog metka, upozorava istaknuti Institut u Sjedinjenim Američkim Državama.

Strahovi da bi Komunistička partija mogla ispuniti svoje obećanje da će jednog dana preuzeti kontrolu nad Tajvanom, ako bude potrebno i silom, pojačani su posljednjih godina zbog sve ratobornijih akcija kineskog vođe Xi Jinpinga prema "odmetnutom" otoku.

Pojačani strahovi

Kinesko odbijanje da osudi rusku invaziju na Ukrajinu samo je pojačalo te strahove, prenosi CNN.

U takvom scenariju, analitičari i vojni stratezi dugo su se fokusirali na dvije ključne opcije koje su Kini na raspolaganju – invaziju punog opsega ili vojnu blokadu.

Međutim, washingtonski Centar za strateške i međunarodne studije (CSIS), upozorava da postoji treći način, onaj koji će Sjedinjenim Američkim Državama i drugim demokratijama znatno otežati suprotstavljanje - izolaciju.

Koristeći taktiku "sive zone" - radnje tik ispod onoga što bi se moglo smatrati ratnim djelima - kineska obalna straža, njena takozvana pomorska milicija, te razne policijske agencije i agencije za pomorsku sigurnost mogli bi pokrenuti potpunu ili djelomičnu blokadu Tajvana, vjerojatno prekinuvši pristup u luke i zaustavljanje vitalnih zaliha poput energije da dopru do 23 miliona ljudi na otoku, kaže se u nedavno objavljenom izvještaju CSIS-a.

Pomorske, zračne i kopnene komponente Narodne oslobodilačke vojske Kine (PLA), najveće svjetske vojne sile, mogle bi igrati samo pomoćnu ulogu, pišu autori Bonny Lin, Brian Hart, Matthew Funaiole, Samantha Lu i Truly Tinsley.

“Kina je značajno povećala pritisak na Tajvan posljednjih godina, raspirujući strahove da bi napetosti mogle izbiti u otvoreni sukob.

Mnogo je pažnje posvećeno prijetnji od invazije, ali Peking ima opcije osim invazije da prisili, kazni ili pripoji Tajvan”, stoji u izvještaju.

Samit u Singapuru

Na odbrambenom summitu Shangri-La u Singapuru ranije ovog mjeseca, kineski ministar odbrane, admiral Dong Jun, upozorio je one koji podržavaju bilo kakve poteze za nezavisnost Tajvana da će "završiti u samouništenju".

“Poduzet ćemo odlučne korake da obuzdamo nezavisnost Tajvana i pobrinemo se da takva zavjera nikada ne uspije”, rekao je Dong, govoreći preko prevoditelja, dok je oštro kritikovao “vanjske sile” zbog prodaje oružja i “ilegalnih službenih kontakata” s Tajvanom.

Kineska eskalirajuća taktika "sive zone" bila je jasno prikazana ove sedmice kada su se brodovi kineske obalne straže sukobili s brodovima filipinske mornarice u Južnom kineskom moru.

Videozapisi pokazuju kako kineske trupe prijete Filipincima sjekirom i drugim oštrim oružjem, a Manila je rekla da je jedan od njenih vojnika izgubio palac u sukobu koji su izazvali Kinezi.

Vojno i ekonomsko zastrašivanje Tajvana postalo je mnogo izraženije pod Xijem.

Kineska vladajuća Komunistička partija tvrdi da je otok njen, uprkos tome što ga nikad nije kontrolirala, i obećala je da će se "ponovno ujediniti" s njim, ako bude potrebno i silom...