Svijet

Najveći brod iranske ratne mornarice zapalio se i potonuo. Sve je misterija

Na najvećem brodu iranske ratne mornarice je izbio požar. Posada je evakuirana, brod je potonuo, a okolnosti u kojima je došlo do požara su i dalje misterij.

Poluslužbene iranske novinske agencije Fars i Tasnim danas su prenijele saopćenje mornarice prema kojem je požar izbio na Khargu, najvećem brodu iranske mornarice, nedaleko od luke Jask u Omanskom zaljevu. U saopćenju se navodi da se cijela posada uspjela sigurno evakuirati. Prema nepotvrđenim informacijama, na brodu se prije požara čula eksplozija.

Spasilački napori za Kharg trajali su satima, navodi se u saopćenju državne televizije, dok se sva posada iskrcala.

"Svi napori za spas broda bili su neuspješni i potonuo je", izvijestila je poludržavna novinska agencija Fars.

Agencija Fars je objavila snimak nastao jutros, koja prikazuje kako se gusti crni dim diže s Kharga.

Požar je planuo oko 2,25 ujutro po lokalnom vremenu, javila je agencija Fars dodajući da su ga vatrogasci pokušali obuzdati. No brod je u konačnici ipak potonuo kod luke Jask, oko 1.270 kilometara jugoistočno od Teherana.

Na društvenim mrežama pojavile su se fotografije iranskih mornara koji su se, noseći pojaseve za spašavanje, evakuirali s broda koji je proždirao plamen.

Državna iranska televizija i novinske agencije objavile su da je brod bio u misiji obuke.

Kharg je jedan od nekoliko brodova iranske ratne mornarice koji su služili kao opskrbna plovila, javlja AP dodajući da su s njega mogli uzlijetati i helikopteri.

Izgrađen je 1977. u Velikoj Britaniji, a u sastav iranske ratne mornarice ušao je 1987. nakon podužih pregovora s Velikom Britanijom koji su uslijedili kad su 1979. vlast u Iranu revolucijom preuzeli islamisti.

Iranski mediji nisu objavili šta je uzrokovalo požar, ali je zanimljivo da je do požara došlo nekoliko mjeseci nakon što je Iran objavio da je jedno od njegovih plovila, Saviz, bilo gađano u Crvenom moru.

To je bio posljednji u nizu napada na izraelske i iranske teretne brodove od kraja veljače za koje se dvije zemlje međusobno optužuju. Omanski zaljev povezan je s Hormuškim tjesnacem, gdje prolazi oko petine svjetske nafte.

Iran ne priznaje Izrael kao državu od Islamske revolucije 1979. godine, u kojoj je srušen šah kojeg je podržavao SAD. Izrael iranski nuklearni program vidi kao prijetnju svom postojanju.

Incidenti s brodovima događaju se otkako je američki predsjednik Joe Biden stupio na dužnost u januaru, obećavši da će se ponovo pridružiti iranskom sporazumu o neširenju nuklearnog oružja iz 2015. godine sa šest svjetskih sila.

Taj je sporazum njegov prethodnik Donald Trump napustio - u potezu koji je Izrael pozdravio.