'oružana trgovina'

Namjenska industrija bilježi rekorde: Utrostručen izvoz oružja proizvedenog u BiH

Ratna mašinerija grabi punom parom. Cijeli svijet trguje oružjem, raste potražnja i za uvozom i za izvozom, što, naravno, nije moglo zaobići ni našu zemlju.

Ako poredimo uvoz oružja u našoj zemlji u prva tri mjeseca ove u odnosu na prošlu godinu, vidjet ćemo da je skočio gotovo dvostruko.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, u prva tri mjeseca prošle godine ukupan uvoz iznosio je 4,927,364.74 KM, dok za prva tri mjeseca ove dosegao 7,152,919.15 KM.

Statistička vrijednost uvezenog naoružanja u čitavoj 2023. iznosila je 24,498,291.30 KM.

Vrtoglava brojka

Kad je riječ o izvozu ovih proizvoda, tu su cifre veće. Puno veće. I puno su više skočile u odnosu na prošlu godinu. Više nego dvostruko. Izvoz u prva tri mjeseca lani bio je 35,116,034.75 KM, a za prva tri mjeseca ove godine vrijedio je 92,410,727.00 KM. 

Njegova statistička vrijednost u prošloj godini bila je 241,144,400.98 KM, što je u poređenju s uvozom gotovo 10 puta više.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, zemlje iz kojih uvozimo (podaci za ovu godinu) naoružanje su  Češka, Turska, Austrija, Belgija, Kina, Njemačka, Hrvatska, Izrael, Italija, Slovenija, Španija, Finska, Japan, SAD, Velika Britanija, Rumunija i Srbija.

S druge strane, Bosna i Hercegovina izvozi u mnogo više zemalja, a to su Austrija, Nigerija, Crna Gora, Danska, Srbija, Hrvatska, Indonezija, Švedska, Uganda, SAD, Južna Afrika, Albanija, Bangladeš, Bugarska, Švicarska, Češka, Njemačka, Francuska, Mađarska, Indija, Italija, Moldavija, Crna Gora, Poljska, Slovenija, Slovačka, Togo i Turska.

U prva tri mjeseca ove godine najviše oružja uvezla je iz Srbije i za to platila oko 2,5 miliona, slijede Češka s gotovo dva miliona, Turska oko milion..., a u prva tri mjeseca lani, Turska je bila vodeća (oko 900 hiljada), potom Srbija, oko 850 hiljada...

Kad je riječ o izvozu u prva tri mjeseca ove godine, najveći kupci su Danci s goovo 35 miliona KM, Austrijanci s oko 30 miliona, slijede SAD koje su iskeširale više od 20 miliona..., dok su u prošloj godini u prva tri mjeseca prednjačili Saudijci s više od 15 miliona KM, potom Turci oko tri miliona...

Kupujemo i od Izraela

Zanimljivo je da smo u ovoj godini uvezli oružje iz Izraela (oko 50 hiljada KM), ali da u tu zemlju BiH nije izvezla svoje naoružanje. U prva tri mjeseca lani uvezli smo iz ove zemlje oko 10 hiljada KM oružja, dok izvoza, prema podacima UIOBiH, nije bilo.

Proizvodi koji spadaju u bh. uvoz - izvoz su vojno oružje, revolveri i pištolji, ostalo vatreno oružje i slične nprave koje djeluju paljenjem eksplozivnog punjenja (npr. puške sačmarice i puške za sport, vatreno oružje koje se puni sprijeda, signalni pištolji i druge naprave predviđene za izbacivanje samo signalnih raketa, pištolji i druge naprave predviđene za izbacivanje samo signalnih raketa, pištolji i revolveri za ispaljivanje manevarske municije, pneumatski pištolji za humano ubijanje životinja, bacači brodske užadi), ostalo oružje (npr. opružne, zračne ili plinske puške i pištolji, pendreci), dijelovi i pribor, bombe, granate, torpeda, mine, rakete i slična vojna municija i njihovi dijelovi, municija (patrone) i ostala municija i projektili i njihovi dijelovi, uključujući sačmu i čepove za patrone, mačevi, sablje, bajoneti, koplja i slična oružja i njihovi dijelovi i korice za to oružje.