Posebno je porazan podatak istrage da je između aprila 2016. i jula 2022. samo 8,5 posto ukupne potrošnje humanitarne organizacije proslijeđeno onima zbog kojih je humanitarna organizacija osnovana.
Suze, šok i priznanje da se upravljanje novcem njenog humanitarnog fonda otelo kontroli, epilog su skandala kojim je ozbiljno narušena vjerodostojnost modne legende Naomi Campbell. Dobrotvorna organizacija "Fashion For Relief" koju ju je osnovala 2005., nadahnuta riječima Nelsona Mandele "koristi svoj glas", sada je osramoćena, a zgroženi donatori su se povukli. Teško je očekivati da bi manekenka u budućnosti mogla vratiti njihovo povjerenje. Stvar je u tome da je vjera u integritet jednog od najvećih imena u svijetu mode, njena želja pomoći djeci i mladima iz neprivilegiranih porodica razviti kreativan potencijal - bila glavni razlog zbog kojeg su se imućni pojedinci odazivali dobrotvornim događanjima te organizacije.
Radilo se o gala večerama i raskošnim modnim događanjima na kojima je "Fashion For Relief" prikupljao donacije, glavna zvijezda bila je Naomi Campbell, a održavale su se širom svijeta od New Yorka do Mumbaija.
Na kraju se pokazalo da su se prikupljena sredstva trošila najblaže rečeno, nenamjenski, stoga je nadležna komisija - nakon detaljnog "češljanja" finansija organizacije - zabranila manekenki obnašati dužnost povjerenice "Fashion For Reliefa" u periodu od pet godina. Odluka komisije nezgodno se poklopila s posebnim događajem koji je trebao biti trijumf 54-godišnje modne legende i potvrda njenog društvenog statusa.
Francuska ministrica kulture Rachida Dati dodijelila joj je u Parizu prestižno francusko odličje Chevalier de l‘Ordre des Arts et des Lettres (Orden viteza reda umjetnosti i književnosti). Prije nego ga je primila, manekenka se rasplakala i šokirala ministricu. Trebala je, uoči dodjele ordena, reći kako se osjeća u tom posebnom trenutku, međutim, emocijama savladana modna ikona odlučila je dati prvu izjavu o finansijskom skandalu otkako je dovedena u kontekst nenamjenskog trošenja donacija, piše Daily Mail.
"Nisam imala kontrolu nad svojom humanitarnom organizacijom. Dala sam kontrolu u ruke advokata ... Istražujemo kako bismo saznali šta se i kako dogodilo jer sve što radim i svaki novčić koji ikada prikupim ide u dobrotvorne svrhe," pokušala se opravdati uplakana manekenka.
Šta se, zapravo, dogodilo? Kako je pojasnio Tim Hopkins, zamjenik direktora humanitarne komisije nadležne za istragu pokrenute 2021. godine, "povjerenici su zakonski dužni donositi odluke koje su u najboljem interesu njihove humanitarne organizacije i pridržavati se svojih dužnosti. Naša istraga je otkrila da povjerenici ove humanitarne organizacije to nisu učinili", rekao je dodajući da su uspjeli vratiti 344.000 funti i zaštiti dodatnih 98.000 funti na računu humanitarne organizacije.
Povjerenice bile su Naomi Campbell, Veronica Chou te advokatica Bianka Hellmich: advokatica je s manekenkom razriješena dužnosti na više godina. Za razliku od njih, Veronica Chou, nasljednica tekstilnog bogatstva vrijednog 2 milijarde funti, povukla se sama prije tri godine čim je pokrenuta interna istraga.
Šta se, konkretno, otkrilo? Pokazalo se da je od 4,8 miliona funti koje je "Fashion For Relief" prikupio od 2016. i 2022. u humanitarne svrhe uplaćeno sramotno malo, svega 389.000 funti! Dovoljno je reći to da je, naprimjer, potrošeno 12.000 funti na let za Nicu kako bi se prenijele umjetnine i nakit za humanitarnu aukciju, dok je manekenkin boravak u luksuznom hotelu plaćen 7.800 funti s računa humanitarne organizacije.
Nije da tri noćenja u hotelu s pet zvjezdica u Cannesu, Naomi Campbell ne može sama platiti: njeno bogatstvo Forbes procjenjuje na 105 miliona dolara. Zato u najmanju ruku čudi što je interna istraga otkrila da je tokom boravka u neimenovanom hotelu Cannesu, samo za cigarete, spa tretmane i room service potrošila 6000 funti s računa humanitarne organizacije. Dodajmo i to da je Daily Mail objavio detalj iz službenog izvještaja organizacije prema kojem je za organiziranje humanitarnog spektakla u Cannesu potrošeno više od 1,6 miliona funti, ali je u humanitarne svrhe uplaćeno tek 5.000 funti tokom 15-mjesečnog perioda.
To što manekenka pokrenula Fashion For Relief prije 19 godina jer je htjela koristiti svoj glas u korist onih koji imaju (pre)malo, ne znači da smije posezati u sredstva koja nisu njena iako su, među ostalima, prikupljena u njeno ime. Posebno je porazan podatak istrage da je između aprila 2016. i jula 2022. samo 8.5 posto ukupne potrošnje humanitarne organizacije proslijeđeno onima zbog kojih je humanitarna organizacija osnovana, navodi Daily Mail.
Zbog svega što je otkriveno, suze dobitnice prestižnog francuskih odlikovanja koja je tim povodom izabrala efektnu prugastu Chanel haljinu, djeluju isprazno. Najtužniji je zaključak da je ikona s pustim milionima na računu, dok je trošila sredstva namijenjena dobrotvornim projektima na cigarete i spa, mislila da je to uredu i da ne čini nešto loše.