Svijet

Napad dronovima na Abu Dhabi mogao bi izazvati novo prolijevanje krvi: Ovo može biti prekretnica i uvod u haos

Smrtonosni napad dronom u srcu glavnog grada Ujedinjenih Arapskih Emirata gurnuo je Bliski istok u nepoznate vode u trenutku kada su čelnici regiona pokušavali da zaliječe višegodišnje razdore.

Tri osobe su poginule kada su u ponedjeljak udari na kamione s gorivom u blizini aerodroma u Abu Dabiju, uzrokujući više eksplozija. Jemenski pobunjenici Huti koje podržava Iran brzo su preuzeli odgovornost za napade.

Kao odgovor, UAE i Saudijska Arabija odgovorili su zračnim napadima na jemensku prijestolnicu Sanu, pri čemu je poginulo najmanje 12 ljudi, u najsmrtonosnijem bombardiranju grada od 2019. godine.

Osim eskalacije nasilja u regionu koji je nastojao da okrene stranicu o deceniji proxy ratova, razmjena vatre bi takođe mogla pomutiti seriju razgovora na visokom nivou između regionalnih i međunarodnih neprijatelja. Pregovori između Irana i zapadnih sila o tome kako oživjeti sporazum iz 2015. o ograničavanju nuklearnog programa Teherana nedavno su pokazali znakove napretka. Postoje i naznake da su historijske, ali teške rasprave između Saudijske Arabije i regionalnog rivala Irana počele davati plodove.

Ali napadi Huti bez presedana u Abu Dabiju mogli bi da unesu ključ u te razgovore. A ako pobunjenici ispune svoje obećanje da će pokrenuti dalje napade, to bi moglo narušiti imidž UAE kao sigurnog mjesta za život, rad i poslovanje u problematičnoj regiji.

CNN donosi sve što bi trebalo znati o krizi.

Zašto je napad Huti bio toliko značajan?

Osim što je to bio prvi smrtonosni napad u UAE nakon mnogo godina, napadi dronovima u ponedjeljak pokazali su sposobnost Huta da pokrenu napade na velikim udaljenostima. Jemenski pobunjenici često izvode prekogranične napade na Saudijsku Arabiju, susjeda Jemena, ali to su bile relativno kratke udaljenosti u odnosu na Abu Dhabi, a velika većina projektila i dronova presretnuta je prije nego što su pogodili svoje ciljeve.

Cijene nafte su skočile nakon napada, što je izazvalo nalet međunarodne osude od strane SAD i drugih svjetskih lidera.
Ministar vanjskih poslova Ujedinjenih Arapskih Emirata šeik Abdulah bin Zajed zatražio je od SAD da Huti reklasificiraju u stranu terorističku organizaciju - etiketu koja je uspostavljena u posljednjim danima Trumpove administracije prije nego što ju je ukinuo predsjednik Joe Biden.
Huti su ranije tvrdili da su izvršili napade na UAE, s kojima ne dijele granicu. Ali vlasti Emirata nikada nisu priznale navodne napade, a mnogi posmatrači su smatrali da su tvrdnje bile pretjerane.

Sada su jemenski Huti ispunili prijetnju koju su godinama upućivali UAE, glavnom koalicionom partneru u šestogodišnjoj vojnoj kampanji koju predvodi Saudijska Arabija da slomi pobunjenike koje podržava Iran.

U 2019., UAE su povukli većinu svojih trupa iz Jemena, nakon što su privatno smatrali da je rat nepobjediv. Kampanja nije uspjela slomiti pobunjenike, ali je nanijela ogroman humanitarni danak, sa hiljadama mrtvih Jemenaca, a pothranjenost i bolest su bile široko rasprostranjene.

U novije vrijeme, međutim, UAE su se vratili u borbu, podržavajući jemenske grupe u žarištu poput naftom bogatih provincija Shabwa i Marib i odbijajući Huti borce iz strateškog pustinjskog grada.
Sada analitičari kažu da su pobunjenici željni da izazovu još jedno povlačenje Emirata.

"Intervencija snaga koje podržavaju UAE promijenila je igru. To je razbjesnilo Hute", rekao je Maged al-Madhaji, izvršni direktor i suosnivač Centra za strateške studije u Sani. "Huti pokušavaju stvoriti neku vrstu ravnoteže stvarajući imidž stabilnosti i sigurnosti u Emiratima."

Šta je na kocki za UAE?

Zemlja bogata naftom decenijama je uspjevala da spriječi političke turbulencije koje su se dešavale drugdje u regionu. Stabilnost je jedna od glavnih prodajnih tačaka UAE - pomaže privlačenju miliona iseljenika i milijardi dolara stranih ulaganja - ali ta bi slika mogla biti srušena ako sukob s Hutima eskalira.
UAE se u velikoj mjeri oslanjaju na strane radnike, koji čine veliku većinu radne snage u zemlji. Vlasti intenzivno upravljaju ugledom zemlje, a sloboda političkog izražavanja praktično ne postoji. Zagovornici ovih ograničenja u izražavanju tvrde da su ona neophodna za održavanje stabilnosti uprkos svim izgledima na Bliskom istoku prožetom sukobima.

Ali godinama, mišićava vanjska politika UAE – koja je dovela do intervencije u Egiptu, Libiji, Siriji i na rogu Afrike, pored Jemena – ugrozila je upravo tu stabilnost. Kada su tankeri bili na meti njegovog regionalnog glavnog neprijatelja Irana 2019., u blizini obale UAE, Abu Dhabi je brzo promijenio smjer.

Od tada je u diplomatskom pohodu da zaliječi godine stare pukotine. Napravila je niz uvertira Iranu, uključujući slanje delegacije na visokom nivou navodno u oktobru 2019., a zatim ponovo krajem 2021. Također je popravilo veze sa sirijskim predsjednikom parije Basharom al-Assadom, nakon što je podržao naoružane grupe koje su pokušale da ga svrgnu. u ratu te zemlje. Rukovodstvo UAE je više puta ponavljalo da nastoji da postane deeskalirajuća sila u regionu.

Ipak, napad od ponedjeljka je podvukao poentu koju su mnogi posmatrači istakli, a to je da okretanje stranice na deceniji krvlju natopljenog proxy rata neće biti ni glatko ni trenutno. Sve zemlje u regionu, ne samo Ujedinjeni Arapski Emirati, bit će zainteresovani za brzu deeskalaciju nasilja u ponedeljak.

Je li Iran bio umiješan u napad Huti na UAE?

Ne znamo. Ono što znamo da je dronove vjerovatno isporučio Iran, glavni pobornik Huta u njihovom ratu protiv međunarodno priznate vlade Jemena. Međutim, nejasno je da li su pristalice Huta u Teheranu naredile napad, ili je pobunjenička grupa iznenada pokvarila.

Ne bi bilo prvi put da se čini da grupe orijentisane prema Iranu idu svojim putem. U novembru 2021., šef iranskih elitnih snaga Quds Esmail Qaani posjetio je iračkog premijera Mostafu al-Kadhimi, ubrzo nakon pokušaja atentata na iračkog premijera Mostafe al-Kadhimija od strane milicija koje podržava Iran. Neki posmatrači su posjetu vidjeli kao pokušaj da se Iran udalji od akcija njihovih militantnih saveznika.

Drugi razlog za sumnju da su Huti djelovali na svoju ruku je taj što je Iran više puta govorio da želi oživjeti odnose sa svojim regionalnim neprijateljima. Novi tvrdolinijaški predsjednik Irana Ebrahim Raisi dobio je najmanje dva poziva da posjeti UAE, javljaju iranski državni mediji.

U svojim izjavama u kojima su osudili napad u Abu Dhabiju, Saudijska Arabija i UAE - što je neuobičajeno - klonili su se krivnje onih koji podržavaju pobunjeničke grupe u Teheranu. Iran još nije javno komentirao napad.

Ipak, kao i uvijek, teško je čitati iransko vodstvo. Libanska novinska mreža Al Mayadeen izvijestila je da se Raisi sastao sa šefom Saninog pregovaračkog tima u Teheranu u ponedjeljak, na dan napada. Neki posmatrači su to smatrali priznanjem odgovornosti za napad u Abu Dabiju.

Šta to znači za iranske nuklearne pregovore?

Nasilje u ponedjeljak ima potencijal da izbaci iz kolosijeka nuklearne pregovore u Beču, kao i paralelne razgovore između Saudijske Arabije i Irana koji se smatraju ključnim za uspjeh moguće druge verzije sporazuma iz 2015. godine.

Ako se vjeruje da Iran stoji iza napada u ponedjeljak u Abu Dhabiju – na isti način na koji su bili optuženi da su odgovorni za napade na rafinerije nafte ARAMCO 2019. (Iran je negirao optužbe) – tada bi mjere za izgradnju povjerenja mogle propasti i bilo bi teško vidjeti kako bi se pregovori mogli nastaviti.

Ako, s druge strane, Iran privuče Hute, kao uvertiru svojim regionalnim neprijateljima, onda bi nasilje od ponedjeljka moglo proći i pregovori bi se mogli nastaviti, vjerovatno nesmanjenom količinom.