vrlo čudno

Naučnici fascinirani: Bezdanske dubine okeana kriju misteriozna stvorenja, a jedno je sad snimljeno. Pogledajte video

Bezdanske dubine svjetskih okeana mjesto su jezive misterije. Stvorenja koja tamo vrebaju žive neobične živote, uvelike različite od onih na umjerenoj površini.

Susret s jednim takvim stvorenjem dokumentiran je prošle godine. Duboko ispod Tihog okeana, morski naučnici zabilježili su prizor koji ljudi rijetko vide: hobotnica koja valovito poskakuje po morskom dnu na dubini od 4800 metara - snažan prasak u zoni ponora.

Ekspedicija je bila Trans-Pacific Transit, a istraživači sa Univerziteta Zapadne Australije na brodu Dagon koristili su se potopljenim laboratorijima kako bi zavirili u život koji buja na niskim temperaturama, strašnim pritiscima i trajnoj tami daleko ispod oceanskih valova.

Njihov video prikazuje hobotnicu poznatu kao velikooka meduza (Cirrothauma cf. magna).

Ne znamo puno o ovoj hobotnici; ljudima je iznimno teško istražiti mjesto gdje živi, ​​tako da ga baš i ne možemo redovno promatrati u njegovom prirodnom abisopelagijskom staništu.

Studija iz 1997. nudi neke naznake o čudnom boingu. Opisuje opažanja cirrate hobotnica koje poskakuju duž morskog dna na isti način i naziva ih oblikom kretanja.

Postoji dijagram, i divan je.

Ali moglo bi biti i malo više od toga. Također smo vidjeli srodne cirrate hobotnice kako skakuću duž okeanskog dna na sličan način na manjim dubinama, što bi mogao biti još jedan trag o tome što do vraga radi ovaj skakutavi lil ocky.

U radu objavljenom prošle godine u Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, morski naučnik Alexey Golikov iz Centra za istraživanje okeana GEOMAR Helmholtz u Njemačkoj i njegovi kolege opisali su ponašanje pri traženju hrane pri skakutanju koje je primijećeno kod hobotnice cirrate poznate kao velikoperaja mliječi (Cirroteuthis muelleri).

Postoji još jedan dijagram:

Ova hobotnica, opisali su istraživači, izvodi isti slijed kao što je uočeno u nedavnom videu velikooke meduze.

Odbija se od morskog dna; na vrhuncu svakog odskoka, raširi svoje ruke, dižući membranu između njih kako bi se spustio na morsko dno. Tokom ovog dodira, hobotnica hvata svaki plijen koji je uspjela obuhvatiti, prije nego što ponovno odskoči i ponovi niz.

Promatranja, dobivena između 2020. i 2022., označila su prvi put da je takvo ponašanje pri hranjenju viđeno i dokumentirano kod cirrate hobotnica.

Toliko je toga što ne znamo o životu u Zemljinim okeanima. Ali jedna stvar postaje potpuno jasna: čak i u najdubljim, najtamnijim, najhladnijim dubinama okeana, nevjerovatni ekosustavi pronalaze način da napreduju.

Život nađe način – čak i ako je balon na čudan način.