Dugotrajno sjedenje za stolom može štetno utjecati na zdravlje, povećavajući rizik od kardiovaskularnih bolesti. Može li kafa pružiti jednostavno rješenje za smanjenje ovih rizika?
Istraživači s Medicinskog fakulteta Univerziteta Soochow u Kini proveli su studiju koja je pratila više od 10.000 učesnika tokom 10 godina, objavljujući svoje rezultate u recenziranom časopisu BMC Public Health.
Osobe koje su provodile više od osam sati dnevno sjedeći imale su veći rizik od smrtnosti u poređenju s onima koji su sjedili manje od četiri sata dnevno.
Za osobe koje nisu pile kafu, čak i sjedenje duže od šest sati dnevno povezano je s povećanim zdravstvenim rizicima. Istraživanje je pokazalo značajno smanjenje ukupne smrtnosti kod osoba koje su redovno konzumirale kafu, kako navodi euronews.
Istraživači su definirali redovnu konzumaciju kao unos više od 540 grama dnevno, što je približno tri šolje kafe. Čak i kafa bez kofeina pokazala je povezanost sa smanjenjem rizika od kardiovaskularnih bolesti.
Jedna od hipoteza sugerira da kava sadrži visoke razine polifenola, prirodnih spojeva s jakim antioksidativnim svojstvima koji pomažu u smanjenju oksidativnog stresa. Osim toga, ovi polifenoli imaju protuupalno djelovanje, što može doprinijeti smanjenju upalnih procesa u tijelu.