Nauka

Naučnici najavili nevjerovatan poduhvat: Vratit ćemo u život izumrlu vrstu

Naučnici su otkrili planove za povratak tasmanskog tigra, gotovo 100 godina nakon što je izumro.

Tasmanski tigar, također poznat kao tyhlacine, lutao je Zemljom milionima godina prije nego što ga je ljudski lov 1930-ih godina istrijebio.

Sada je Colossal Biosciences, startup sa sjedištem u Dallasu u Teksasu, najavio planove za početak 'povratka' vrste, koristeći tehnologiju matičnih ćelija.

'Vraćanje tilacina ne samo da će vratiti legendarnu vrstu u svijet, već ima i potencijal za ponovno uspostavljanje ravnoteže u tasmanskom i širem australskom ekosistemu, koji su pretrpjeli gubitak bioraznolikosti i degradaciju ekosistema od gubitka predatora početkom ovog vijeka,' objašnjavaju iz Colossal Biosciencesa.

Tasmanijski tigar u zatočeništvu

Tasmanijski tigar je nekada živio širom Australije i Nove Gvineje, a nestao je s kopna prije oko 3000 godina.

Dugo se smatralo da je to zbog natjecanja s ljudima i psima. Preostala populacija - izolirana na otoku Tasmaniji - izlovljena je do istrebljenja početkom 20. vijeka.

Posljednja poznata jedinka umrla je u zoološkom vrtu u Hobartu 1936, piše Daily Mail.

Colossal Biosciences udružio se sa Univerzitetom u Melbourneu na ambicioznom projektu vraćanja izumrlih vrsta.

'Ovo je važan trenutak za istraživanje tobolčara i ponosni smo što smo se udružili s kompanijom Colossal kako bismo ovaj san pretvorili u stvarnost', rekao je dr. Andrew Pask, voditelj univerzitetskog laboratorija za integrirano genetsko obnavljanje Thylacina.

'Tehnologija i ključna saznanja iz ovog projekta također će utjecati na sljedeću generaciju napora za očuvanje tobolčara.

'Osim toga, ponovno premještanje Thylacina u tasmanijski krajolik može značajno spriječiti uništavanje ovog prirodnog staništa zbog invazivnih vrsta.

'Tasmanijski tigar ikona je u australskoj kulturi. Uzbuđeni smo što smo dio ovog tima u vraćanju ove jedinstvene, temeljne vrste koju je čovječanstvo prethodno iskorijenilo s planeta.'

Naučnici planiraju uzeti matične ćelije iz debelorepog dunnarta - žive vrste sa sličnim DNK - i pretvoriti ih u 'thylacin' ćelije koristeći tehnologije za uređivanje gena.

Tada će biti potrebne nove 'reproduktivne tehnologije potpomognute tobolčarima' za korištenje matičnih ćelija za stvaranje embrija.

Nakon što se embrij stvori, tada bi se premjestio ili u umjetnu maternicu ili u dunnart surogat za trudnoću.

'Andrew i njegov laboratorij napravili su ogroman napredak u istraživanju tobolčara, gestaciji, snimanju Thylacina i uzorkovanju tkiva', rekao je dr. George Church, suosnivač Colossal-a.

'Colossal je uzbuđen što može osigurati potrebnu tehnologiju genetskog uređivanja i računalne biologije kako bi ovaj projekt i Thylacin oživjeli.'

Ako Colossal uspije vratiti tasmanskog tigra od izumiranja, nada se da će vratiti životinju u njezin izvorni ekosistem u Australiji.

'Iako je ponovno vraćanje bilo koje vrste dug i slojevit proces, stvaranje zamjenske vrste Thylacine ima potencijal na sličan način obnoviti ekosisteme kojima nedostaju ključne vrste', objašnjeno je.

Među investitorima koji podupiru projekt u Melbourneu su i braća Hemsworth.

'Naša porodica i dalje je posvećena podupiranju napora za očuvanje prirode širom svijeta, a zaštita australske bioraznolikosti visok je prioritet', rekao je Chris Hemsworth, zvijezda Thora.

Proces vraćanja izumrle vrste u život

'Izumiranje tigra Tassie imalo je razoran učinak na naš ekosistem i oduševljeni smo što podržavamo revolucionarne napore za očuvanje koje poduzimaju dr. Pask i cijeli tim Colossal'.

Tasmanijski tigar nije jedina izumrla vrsta koju se Colossal nada vratiti. Prošle je godine kompanija objavila planove oživljavanja vunastih mamuta u obliku hibrida slona i mamuta.

Program je predstavljen kao način da se pomogne u očuvanju azijskih slonova njihovim prilagođavanjem kako bi odgovarali životu na Arktiku.

Tim je također tvrdio da bi uvođenje hibrida u arktičku stepu moglo pomoći obnovi degradiranog staništa i borbi protiv nekih utjecaja klimatskih promjena.

Konkretno, tvrdili su, mješavina slona i mamuta bi srušila drveće, čime bi pomogla obnoviti arktičke travnjake, koji održavaju tlo hladnim.

To bi također pomoglo tim sredinama da bolje sekvestriraju stakleničke plinove.