Prirodna katastrofa

Naučnici zabrinuti zbog neugodnog otkrića: Pogledajte šta se dešava na najvećem otoku na svijetu 

Ovaj fenomen ima ozbiljne posljedice na obalne zajednice i prijeti poplavama te potapanjem otočnih država i obalnih gradova

Istraživanje koje je nedavno objavljeno, koristeći satelitske snimke za praćenje povlačenja ledenjaka na Grenlandu posljednjih četrdeset godina, otkriva da su klimatske promjene uzrokovale gubitak leda za 20 posto više nego što se prethodno mislilo.  

Prema analizi gotovo 240.000 satelitskih slika, više od 1000 gigatona leda, što je ekvivalentno 20 posto leda oko rubova Grenlanda, izgubljeno je u posljednjih 40 godina.

Iako ovo trenutno ima minimalan izravan utjecaj na porast razine mora, stručnjaci upozoravaju da bi moglo nagovijestiti daljnje topljenje leda, što bi moglo dovesti do lakšeg klizanja ledenjaka prema moru, piše Science Alert.  

Grenlandski ledenjaci, drugi najveći na svijetu nakon Antarktika, već su doživjeli najveće povlačenje od 1985. godine, a topljenje ovog ledenog pokrivača doprinijelo je više od 20 posto porasta razine mora od 2002.

Ovaj fenomen ima ozbiljne posljedice na obalne zajednice i prijeti poplavama te potapanjem otočnih država i obalnih gradova.  

Zagrijavanje atmosfere, posebno u Arktiku, gdje se bilježi četverostruko brže zagrijavanje od globalnog prosjeka, i apsorpcija topline od strane okeana od ključne su važnosti u ovom procesu.  

Naučnici također izražavaju zabrinutost zbog potencijalnih poremećaja dubokih vodenih struja i utjecaja na Atlantsku meridijalnu preokretnu cirkulaciju (AMOC), ključni sistem za globalni prenos topline.

Ovo novo istraživanje naglašava hitnost potrebe za praćenjem i razumijevanjem dinamike ledenih ploča u svjetlu klimatskih promjena.