Vijesti

Nazire li se kraj najveće noćne mora za investitore: Priprema se izmjena zakona kojim se ubrzava izdavanje građevinskih dozvola

Sarajevo kao glavni grad po prirodi bi trebao privlačiti najveći broj investicija, no jedna od najvećih prepreka je idalje spora i traljava administracija. Cijeli postupak može postati vrlo kompliciran, a prikupljanje gomile potrebne dokumentacije može trajati čak i nekoliko mjeseci.

Ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo Enver Hadžiahmetović u razgovoru za Raport pojašnjava koje su to sve procedure te šta se trenutno radi na tome da se sve ubrza kako bi se investitorima olakšalo.

Adminstrativni koraci

On ističe da je Zakonom o prostornom uređenju Kantona Sarajevo propisan rok od 30 dana za izdavanje odobrenja za građenja. Ministar Hadžiahmetović ističe da rok počinje teći od dana kada investitor dostavi zahtjev sa svim prilozima koji su propisani u urbanističkoj saglasnosti.

Međutim, veliki broj građana, ali i stranih investitora se godinama unazad žali na sporu adminstraciju i dugo procedure u izdavanju ove dozvole.

"Obavezne procedure su propisane Zakonom o prostornom uređenju, a iste su utvrđene kako ovim Zakonom tako i posebnim zakonima (federalnim i kantonalnim). Dakle, obavezno je dostavljanje dokaza i priloga uz zahtjev za izdavanje građevinske dozvole", kazao je ministar Hadžiahmetović.

Enver Hadžiahmetović

U nastavku vam donosimo dokumentaciju koja je potrebno.

"Potrebno je rješavanje imovinsko-pravnih odnosa i dokaz o vlasništvu, plaćanje naknade za pogodnost građevinskog zemljišta - renta, plaćanje naknade za uređenje građevinskog zemljišta, vodni akti, pribavljanje akata i elaborata iz oblasti zaštite okoliša, primjena mjera energetske efikasnosti, saobraćajni priključci, neophodan broj mjesta za parkiranje, izgradnja skloništa ili plaćanje za oslobađanje od obaveze izgradnje skloništa, priključci na komunalnu infrastrukturu, mjere protivpožarne zaštite, zaštite na radu, ispunjenje sanitarnih uslova itd".

Kako navodi ministar Haždiahmetović problem dužine postupka izdavanja odobrenja za građenje u 80 posto slučajeva ne ovisi od rada nadležnog organa (propisanih 30 dana), već ovosi od prikupljanja gore navedene potrebne dokumentacije i akata propisanih drugim i posebnim propisima.

Na samom kraju osvrnuo se i na moguća rješenja kako bi procedura dobivanja građevinskih dozvola trajala što kraće.

"U cilju provjere primjene Zakona o prostornom uređenju, Ministarstvo je zatražilo informaciju od jedinica lokalne samouprave da naznače probleme s kojima se susreću u radu. Također je zatraženo mišljenje i konkretni prijedlozi u cilju poboljšanja zakonskih rješenja, bolje efikasnosti i slično. Na bazi prikupljenih podataka provest će se aktivnosti u cilju poboljšanja postojećeg zakona odnosno donošenja novog zakona.

Međutim, ukoliko ne dođe istovremeno do izmjene i drugih postojećih zakona i na taj način umanjenja obaveza, poboljšanje kroz izmjenu Zakona o prostornom uređenju će biti ograničenog karaktera", zaključio je ministar Hadžiahmetović za Raport.

Donošenje novog zakona

Između ostalog, kazao nam je koliko je stranih investitora u Kantonu Sarajevu, te da li za njih važe neke posebne procedure.

"Prema informacijama kojima raspolaže Ministarstvo, a koje je dobilo od općina, kao i uvidom tokom rada kao drugostepeni organ, te u radu malog broja predmeta gdje je Ministarstvo nadležan kao prvostepeni organ, može se kazati da postoji značajan broj stranih investitora na području Kantona Sarajevo. Međutim, moram istaknuti da se zakon primjenjuje ravnopravno na sva pravna i fizička lica, te ne pravi razliku izmedu domaćih i stranih investitora", kazao je Haždiahmetović.