šta će uraditi trump?

Nekadašnji glavni američki čovjek i u Zagrebu i u Beogradu: SAD nema interes rušiti Vučića. Dejton nije mirovni, već sporazum o primirju

Bivši američki ambasador u Beogradu, William Montgomery, dao je intervju za RTS govoreći o nizu tema.

Na početku, istaknuo je da se cijeli svijet pita što će Donald Trump raditi kao novi predsjednik Sjedinjenih Američkih Država.

Montgomery smatra da će postavljanjem svojih ljudi Trump promijeniti politike s kojima je nezadovoljan i "prodrmati" administraciju u Washingtonu.

"Trump bi mogao prisiliti ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da postigne sporazum s Vladimirom Putinom.

Taj bi sporazum mogao biti povoljniji za ruskog predsjednika, nego Zelenskog", smatra Montgomery.

Govoreći o budućim odnosima SAD i Srbije, kaže da su mnogi američki diplomati započeli svoje karijere početkom 90-ih godina prošlog stoljeća. To znači da svoje mišljenje o regiji nisu mijenjali od 90-ih naovamo.

"To vrijedi i za Joea Bidena. Pred nama je teška borba za poduzimanje koraka koji su potrebni ovoj regiji", kaže on.

Dodaje da američka administracija mora riješiti status regije u kojem je ova već gotovo tri deceniji.

"Prošlo je 30 godina od kraja rata u Bosni, a američka diplomatija to još uvijek smatra uspjehom. Na Kosovu i Metohiji prošlo je gotovo 25 godina.

Nadam se da će nova administracija adresirati tu situaciju i promijeniti status quo koji traje već tri decenije, ističe Montgomery.

Dodao je i da, iako je Dejtonski sporazum na snazi gotovo 30 godina, "tri su etničke grupe u BiH i dalje u sukobu kao i ranije".

"Ta situacija je vrlo opasna i može izazvati nasilje jer Bošnjaci vjeruju da Bosna mora ostati kakva jest. Milorad Dodik, naravno, ima potpuno drugačije mišljenje, i za to nema rješenja.

Trebalo je na početku formirati tri entiteta, umjesto dva", smatra on.

Kako kaže, tri se zajednice - s radikalno suprotstavljenim stavovima - ne mogu dogovoriti ni o čemu na način na koji je Dejtonski sporazum napisan.

"To nije mirovni sporazum, već sporazum o primirju, jer je regulirao i zaustavio rat, ali je ostavio sistem koji ne funkcionira.

Imate deset kantona unutar Federacije BiH i svaka etnička grupe može reći da je neko pitanje za njih od ključne važnosti i staviti veto, čime se blokira bilo kakva akcija", kaže Montgomery.

Dodaje da je "Slobodan Milošević viđen je kao prijetnja cijelom regiji, i jedan od prioriteta SAD bio je srušiti njegov režim".

Dodaje da Srbija, u posljednjih deset godina, nije intervenirala ni u jednoj drugoj zemlji i pokušavala je privući investicije i sarađivala u NATO-om, prenosi Jutarnji list.

"SAD nema nikakav interes za rušenje aktuelnog režima", rekao je Montgomery io vlastima u Srbiji koje predvodi predsjednik Aleksandar Vučić.