upravljanje robotskom rukom

Neuralink provodi nova ispitivanja na svom čipu za ljudski mozak

Kompanija Neuralink izvijestila je početak ispitivanja tehnologije, koja bi nekome s paralizom mogla omogućiti da svojim mislima upravlja robotskom rukom.

“Drago nam je zbog toga što možemo najaviti odobrenje i pokretanje novog ispitivanja izvedivosti za proširenje kontrole sučelja mozak-računalo (BCI), koje planiramo obaviti pomoću N1 implantata, kojeg ćemo ispitati na robotskoj ruci”, objavili su iz Neuralinka na X-u.

Neuralink razvija sučelje mozak-računar, odnosno ”Brain-Computer-Interface” (BCI) od svog osnutka 2016. godine. Nakon ispitivanja na životinjama, uspješno je implantirao svoj prvi BCI na čovjeku ranije ove godine. U aprilu je objavio videozapis koji prikazuje volontera, kvadriplegičara Nolanda Arbaugha, kako svojim mislima upravlja pokazivačem i njime pomiče šahovske figure na zaslonu računara.

Neuralink je u augustu otkrio vijest o ispitivanju svog čipa na drugom čovjeku koji je isto tako bio volonter. U mjesecima koji dolaze firma planira ispitati svoj čip na još osam dobrovoljaca. Usporedno s radom koji je u toku, Neuralink sada želi proširiti upotrebu tehnologije, kako bi ispitao koliko može biti učinkovita za kontrolu vanjskog uređaja poput robotske ruke, koja, ako uspije, ima veliki potencijal pružanja pomoć na primjer ljudima koji su paralizirani.

Neuralink koristi robota za kirurško postavljanje BCI-jevih ultra-finih i fleksibilnih niti u dio mozga, koji kontrolira namjeru pokreta. Nakon što je postavljen na svoje mjesto, implantat, koji je kozmetički nevidljiv, sposoban je snimati i bežično prenositi signale mozga u aplikaciju, koja dekodira namjeru pokreta, saopćila je firma.

Glavni cilj Neuralinkovog trenutnog rada, koji uključuje ljudske dobrovoljce, je procijeniti sigurnost implantata kao i učinkovitost kirurškog robota koji ga izvodi. Osim toga, cilj je i procijeniti stvarne mogućnosti sučelja.